Poslední možnost pro OSVČ letos vstoupit do paušální daně. Podívejte se, komu se vyplatí

Do režimu paušální daně lze letos vstoupit pouze do pátku 10. ledna. Pokud tento termín promeškáte, budete si muset počkat až na příští rok. Stávající uživatelé paušální daně v prvním pásmu zažijí nepříjemnou chvilku, protože se jim měsíční odvod zvyšuje o 1 200 korun. Komu se ještě vyplatí a kdo by o její výhodnosti měl přemýšlet?

Už několik let mohou živnostníci a podnikatelé využívat výhod paušální daně. Předloni došlo k radikální změně: rozdělila se na tři pásma. První je určeno pro živnostníky s příjmem do milionu korun, druhé pro 1,5 milionu a třetí do dvou milionů. Letos přichází nepříjemná zpráva, protože se pro ty nejméně vydělávající živnostníky zvyšují odvody.

K TÉMATU: Česko je prolezlé kartelovými dohodami, řekla Švihlíková. Varovala před pokračováním pádu životní úrovně

Nově podnikatelé v prvním pásmu zaplatí 8 716 korun místo dosavadních 7 498 korun. Ve druhém pásmu je měsíční odvod 16 745 korun a pro třetí pásmo 27 139 korun.

Paušální daň pro rok 2025

Režim Celková paušální platba od roku 2024 Daň z příjmů Pojistné na důchodové pojištění Pojistné na zdravotní pojištění
I. pásmo 8 716 Kč 100 Kč 5 473 Kč 3 143 Kč
II. pásmo 16 745 Kč 4 963 Kč 8 191 Kč 3 591 Kč
III. pásmo 27 139 Kč 9 320 Kč 12 527 Kč 5 292 Kč
Zdroj: Finanční správa

Paušální daň je určena pro živnostníky a neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání až do dvou milionů korun. Výhodou je, že nemusejí podávat daňové přiznání, mají menší byrokracii a také nejsou kontrolováni finanční správou. Během jedné platby odešlou daň a zdravotní a sociální odvod.

Řada živnostníků přemýšlí nad tím, zda se jim paušální režim vyplatí. Podle poradenské společnosti Bredford Consulting měli brát ohled na své příjmy, druhy příjmů a odečitatelné položky a slevy na dani.

Osoby samostatně výdělečně činné se 60procentním výdajovým paušálem je hranicí pro vstup hrubý příjem okolo 670 tisíc korun. „Máte-li jen příjmy, u nichž je paušál 60 procent, případně tvoří alespoň 75 procent vašich příjmů, vyplatí se vám paušální daň nejvíce do hranice 1,5 milionu korun. Pokud máte roční příjem přesně v této částce, ušetříte paušální daní 89 tisíc korun na odvodech,“ uvedl daňový poradce Jan Bonaventura.

Využíváte-li paušál 40 procent, vyplatí se vám vstup už od příjmů ve výši 450 tisíc korun. „Pokud zohledníte platby za přípravu daňového přiznání, klid a vyšší důchod, reálná hranice bude opět nižší. Pozor na hranice příjmů, zde je první zlom již při milionu korun, pak odvody významně vzrostou,“ dodal Bonaventura.

Paušální daň razantně vzroste i v roce 2026

Živnostníci se na další růst budou muset připravit i v příštím roce. Důvodem je, že konsolidační balíček letos zvyšuje výpočet minimálních odvodů na důchodové pojištění o pět procentních bodů na 35 procent. O dalších pět procentních bodů vzroste odvod i pro rok 2026, dostane se tak na hranici 40 procent. Lidé v prvním pásmu se proto budou muset připravit na další zvýšení platby.

Přesto může být paušální daň pro řadu lidí stále výhodná. V současné době ji využívá kolem 120 tisíc živnostníků. Oceňují na ní zejména nižší odvody a také méně byrokracie. Lidé v paušálovém režimu totiž nemusí odevzdávat přehledy, ani daňové přiznání.

Přihlásit k paušální dani se můžete do 10. ledna přes datovou schránku nebo papírový formulář na finančním úřadě.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Počet dlužníků roste, systém je na ně krátký. Exekutoři mluví o „kastě nedotknutelných“

Tagy:
politika daně OSVČ Finanční správa platba daňové přiznání Česko daň Jan Bonaventura Datová schránka ekonomika, obchod a finance vládní politika