Divadlo v Memphisu zrušilo tradiční promítání legendárního filmu. Snímek prý idealizuje otroctví
Odstraňování symbolů Konfederace v USA už zasáhlo také do filmu. Divadlo v Memphisu ruší tradici a ze svého repertoáru stahuje promítání Gone With The Wind. Kultovní snímek z roku 1939, který čeští diváci znají pod názvem Jih proti Severu, v memphiském divadle končí po dlouhých 34 letech. Někteří aktivisté si totiž stěžovali, že je oscarový film „rasově necitlivý“.
Americký snímek vypráví milostný příběh dcery plantážníka Scarlett O'Harové a světáckého Rhetta Butlera, odehrávající se v letech občanské války a následující rekonstrukce poraženého Jihu. Jenže podle některých kritiků se v jednom z nejslavnějších amerických filmů všech dob objevuje „rasově necitlivý obsah“. Snímek totiž prý romantizuje a idealizuje tehdejší otroctví v jižních státech.
Ředitel divadla Orpheum Brett Batterson následně v prohlášení uvedl, že divadlo dostalo ohledně promítání filmu mnoho reakcí, které důkladně prostudovalo. „Jako organizace, jejímž posláním má být bavit, vzdělávat a přinášet lidem, kterým sloužíme, poučení, nemůžeme nadále promítat tento film, který je tak necitlivý k velkému segmentu naší místní populace,“ uvedl Batterson.
Paradoxem pak je, že jeden z osmi Oscarů, které film získal, obdržela také afroamerická herečka Hattie McDanielová. Ta se tak stala vůbec první černošskou herečkou, která nejprestižnější filmovou cenu získala.