Domácí násilí zakusí více než čtvrtina žen. Lékařům ho má pomoci odhalit nový manuál
Modřiny, monokly a rozbitá hlava- i tak se můžou stupňovat zranění u obětí domácího násilí. Většina z nich se to před svým okolím snaží maskovat. V České republice ho zakusilo zhruba 28 % žen. Lékařům má nově pomoci s odhalením obětí domácího násilí brožura s názvem Domácí násilí a genderově podmíněné násilí.
Pražský záchranář při jednom ze svých výjezdů dorazil do bytu, kde ležela žena v bezvědomí. Kromě rozbité hlavy, měla i modřiny po celém těle. Jakmile se probrala, zeptal se jí, jak těm zraněním přišla. Žena popsala, že jí je způsobil přítel, jelikož přes jeho výslovný zákaz hlídala kromě jejich společného dvouletého syna i šestiletou dceru sousedky. Právě malá holčička jí zavolala záchranku, když jí její partner srazil ranou pěstí k zemi takovou silou, až ztratila vědomí.
Záchranář jí nejen poradil, aby co nejrychleji vyhledala pomoc, ale také varoval, že podruhé ji může muž už zabít. Právě zdravotníci a lékaři bývají klíčovou osobou při odhalení domácího násilí. Jenže s odhalování jim zatím pomáhala pouze jejich intuice, v osnovách lékařských fakult stejně jako ve výuce na středních zdravotnických školách toto téma chybí.
„Na základě českých i zahraničních zkušeností víme, že samy oběti si přejí, aby se lékaři o problematiku násilí při své praxi zajímali. Nejen z tohoto důvodu, ale zejména s ohledem na dlouhodobé následky násilí na zdraví a kvalitu života je nezbytné, aby se včasná detekce a identifikace násilí stala součástí lékařských prohlídek a ošetření,“ uvedla vedoucí kanceláře WHO ČR Alena Šteflová.
VIDEO: Oběť domácího násilí si každý den pořídila jednu fotografii. Neuvěříte, co je na té poslední
V České republice si domácím násilím alespoň jednou prošlo už více než 40 % žen Právě proto je na problematiku domácího násilí třeba neustále upozorňovat, podobně jako tento projekt – v něm vidíme ženu, oběť domácího násilí, která si více než rok pořizuje fotografie svého obličeje.
Lékaři, sestry a sociální pracovnice mohou v mnoha případech předejít tragédii
Vznik publikace podpořil olomoucký senátor Lumír Kantor (nestraník za KDU-ČSL), člen Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. „Domácí násilí může být součástí našeho úzkého nebo širšího okruhu a nikdo by nad tím neměl zavírat oči. Jeho odhalení bývá velmi složité, protože jeho důsledky, ať už fyzické nebo psychické, zůstávají velmi často skryté. O to víc je nutná příručka, která zvýší ostražitost lékařů, sester nebo sociálních pracovníků. Právě ti mohou v mnoha případech předejít tragédii, ve kterou může domácí násilí vyústit,“ vysvětlil Kantor.
Manuál primárně cílí na praktické lékaře, záchrannou službu, gynekology či psychiatry a vymezuje domácí násilí (psychické, fyzické, ekonomické a další) a genderově podmíněné násilí (sexuální zneužívání nebo obtěžování, šikana a další). Přináší také návody pro jednotlivé zdravotníky, jak rozpoznat jeho možné projevy.
Lékařům má pomoci odhalit domácí násilí i sada jednoduchých otázek
Lékaři by například měli do anamnestického vyšetření otázky na osobní zkušenosti s násilím v rodině a partnerských vztazích, které by měl pokládat za neustálého očního kontaktu. Publikace nabízí i konkrétní doporučení a představuje specifika přístupu k obětem domácího násilí u klíčových lékařských odborností.
Domácí násilí někdy zažilo zhruba 28 % žen v Česku. Skoro třetina z nich musela po útoku vyhledat lékaře. Výzkum centra pro oběti domácího a sexuálního násilí, společnosti proFem, ukázal, že za léčbu obětí domácího násilí se ze zdravotního pojištění v roce 2014 vydalo 1,85 miliardy korun. Léčení chronických onemocnění, k nimž domácí výpady přispěly, stálo téměř 1,1 miliardy. Dalších 215 milionů si připlatili sami poškození.