EU vyjednává s Erdoganem o zastavení uprchlíků. Německo chystá přijetí až 1500 dětí z uprchlických táborů v Řecku

Ursula von der Leyen, Charles Michel, Kyriakos Mitsotakis na řeckých hranicích

Migranti se dál snaží dostat do Řecka ZDROJ: AP

Schůzka Erdogana s nejvyššími představiteli EU se má uskutečnit dnes večer a ještě před ní turecký prezident používá silná slova a obviňuje EU z neochoty se postarat o uprchlíky.

Jak těžká jednání to budou, naznačuje dnešní prohlášení mluvčího tureckého prezidenta Fahrettina Altuna na twitteru:

„Uprchlická krize nezmizí. Ten problém EU nevyřeší tím, že někam naleje peníze nebo použije smrtící násilí, jako to nedávno předvedlo Řecko. Krizi lze řešit pouze tak, že společně s Tureckem se podniknou rozumné kroky.“

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová před jednáním mluví o začátku a narýsování další společné cesty s Tureckem.

Erdogan se pro změnu dušuje: „Splnili jsme závazky vyplývající z dohody, kterou jsme uzavřeli s EU. Unie však své závazky nesplnila, s výjimkou minimálních příspěvků... Doufám, že tentokrát jednání bude mít jiné výsledky.“

Ze stanovisek obou stran se jeví, že jsme opět na začátku. V roce 2016 bylo přitom vše domluveno: Turecko zastaví příliv uprchlíků a bude zadržovat migranty na svém území výměnou za 6 miliard euro, urychlení jednání o členství v EU a bezvízový režim pro své občany. Nyní vše začíná nanovo. Je jasné, že Turecko bude vyžadovat nejen další peníze a bezvízový vstup, ale hlavně bude chtít podporu vytvoření „bezpečné zóny“ pro uprchlíky v severní Sýrii, a to podle svých představ. Erdogan se bude snažit EU zatáhnout do sporů s Ruskem a Sýrií.

Za této dramatické situace na turecko-řecko hranici rozdílně informují média obou stran. Turecká píší, že migranti obviňují řecké pohraniční síly, že použily na hraničním přechodu Parzakule střelné zbraně a násilně je zatlačily zpět do Turecka. Naopak Řekové píší o tom, že turečtí příslušníci armády napomáhají narušovat řecký plot a navíc nedovolí migrantům návrat zpět do Turecka.

Dnes ráno přišla dramatická zpráva o smrti dítěte, když se člun přeplněný utečenci převrátil. Z nehody byla obviněna loď řecké pobřežní stráže, která měla plavidlu překřížit cest. Naopak Řecko obvinilo Turky, že doprovázeli plavidlo s uprchlíky a že se chovají jako pašeráci lidí.

Tlak, který vyvíjí Turecko na hranicích nakonec vedl k tomu, že německá vláda vydala prohlášení, že dobrovolná koalice států EU zvažuje přijetí 1500 dětských uprchlíků. „Na evropské úrovni v posledních dnech probíhají rozhovory o humanitárním řešení s cílem zorganizovat péči o děti v rámci koalice dobrovolníků. Německo je připraveno přijmout ‚přiměřený podíl‘ nejchudších dětí uprchlíků ubytovaných v přeplněných řeckých táborech pro migranty,“ uvádí dnes německá vláda ve svém prohlášení. Půjde o děti, které jsou těžce nemocné nebo bez doprovodu a je jim méně než 14 let.

Tagy: