Před více jak 40 lety nechybělo moc a čínský horolezec Sia Po-jü se ze své výpravy na Mount Everest nevrátil. V důsledku zranění přišel nejdříve o jednu a později i o druhou nohu. Svého snu se ale navzdory všemu nevzdal a v 69 letech se stal prvním „beznohým“ horolezcem, který vystoupil na nejvyšší horu světa z nepálské strany.
Psal se rok 1975 a mladý horolezec Sia Po-jü stanul se svým týmem kousek pod vrcholem nejvyšší hory světa. Jenže ve výšce přes osm tisíc metrů je zastihla silná bouře, ve které tři dny bojovali o život. Přežili, jenže Sia Po-jü, který nemocnému kolegovi dal svůj spacák, přišel kvůli omrzlinám o chodidlo. Problémy ale přetrvávaly a kvůli lymfomům mu v roce 1996 lékaři amputovali obě nohy pod koleny, píše server BBC.
I přes tento značný hendikep se ale nikdy nevzdal myšlenky dosažení vrcholu nejvyšší hory světa. „Zdolat Mount Everest je můj sen. Musím ho dosáhnout. Je to moje osobní výzva, osudová výzva,“ uvedl v dubnu pro agenturu AFP. V té době už měl za sebou pokusy z let 2014, 2015 i 2016. Ani jeden ale úspěšný nebyl. Když nepálské úřady vydaly zákaz výstupu na Everest pro hendikepované horolezce, zdál se být snům konec. Jenže nepálský soud to letos označil za diskriminační a zákaz zrušil.
V pondělí se Sia Po-jü konečně dočkal splnění svého snu. Podporován skupinou šerpů dobyl střechu světa. Podle listu The Himalayan Times se navíc stal prvním horolezcem s amputovanýma nohama, který Everest zdolal z nepálské strany.
Úplně prvním „beznohým“ na vrcholu Everestu ale není. Už v roce 2006 tam totiž podle BBC stanul Novozélanďan Mark Inglis. Ten přišel o obě končetiny při zdolávání nejvyšší novozélandské hory Mount Cook, když byl se svým parťákem kvůli špatnému počasí dva týdny uvězněn v ledové jeskyni.