
Černochová: Často hlasuji jinak než Benda. Jsem pro nejpřísnější variantu ochrany dětí
V důsledku zranění či nemoci přijdou o končetinu – nohu či ruku – statisíce lidí. Díky nejrůznějším protézám mají možnost alespoň částečně získat zpět určitou samostatnost, nikdy se však rozsah schopností nemůže rovnat zdravé končetině. Co když se však protéza, v tomto případě nová bionická noha, propojí s mozkem? „Jako bych nikdy o končetinu nepřišla. Byl to nejšťastnější okamžik v mém životě,“ svěřila se CNN 47letá Amy, která před šesti lety přišla o nohu v důsledku popálenin.
Ukrajinec Vasyl Štefko se rozhodl narukovat do armády své země. V jeho rozhodnutí mu nezabránil ani fakt, že v minulosti přišel o obě nohy. U odvodu sice musel zalhat, nicméně nyní pro armádu pracuje jako řidič. O Vasylově příběhu informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
Obrovské chyby se dopustila lékařka v rakouské nemocnici ve Freistadtu. Pacientovi, který trpěl cukrovkou, totiž omylem označila k amputaci nesprávnou končetinu – místo levé mu tak odebrali pravou nohu. Chyby si všimly až zdravotní sestry při rutinní výměně obvazů. Pacient později zemřel.
Američanka Autumn Nugentová přišla kvůli covidu o ruce i nohy. Žena se přesto nevzdává a bojuje dál, aktuálně se učí chodit s protézami. Společně s lékaři se rozhodla sdílet svůj příběh, aby motivovala lidi k očkování.
Úžasný výkon předvedla beznohá horolezkyně Mandy Horvathová. Rodačce z Missouri se jako první ženě s oběma amputovanými končetinami podařilo zdolat nejvyšší horu Afriky, téměř 6 000 metrů vysokou sopku Kilimandžáro.
Tříletý chlapec se při kempování v Arizoně nakazil vzácnou infekcí. O pár dní později kvůli tomu málem přišel o všechny končetiny. Doktorům se nakonec podařilo zachránit jeho ruce, nohy mu ale museli amputovat. Jeho rodiče jsou vděční za to, že jejich syn zůstal naživu.
Pětiletý Brit Tony Hudgell vybral v rámci charitativní sbírky v přepočtu už přibližně 30 milionů korun. Slíbil, že do konce června ujde 10 kilometrů. Chůze však pro něj není vůbec jednoduchá – má amputované obě dvě nohy a protézy dostal teprve letos. Malý školák přišel o končetiny, protože ho týrali biologičtí rodiče.
Před více jak 40 lety nechybělo moc a čínský horolezec Sia Po-jü se ze své výpravy na Mount Everest nevrátil. V důsledku zranění přišel nejdříve o jednu a později i o druhou nohu. Svého snu se ale navzdory všemu nevzdal a v 69 letech se stal prvním „beznohým“ horolezcem, který vystoupil na nejvyšší horu světa z nepálské strany.