Americká zpravodajská služba FBI hledá externí dodavatele pro monitoring sociálních sítí kvůli potenciálním hrozbám pro USA a jejich zájmy. Informoval o tom jako první Wall Street Journal s tím, že zpravodajská aktivita se v souvislosti s ochranou soukromí uživatelů může se sociálními sítěmi dostat do konfliktu.
FBI uvedla, že shání „nástroj včasného varování“ pro identifikaci potenciálních hrozeb na sociálních sítích s tím, že budou brány v potaz aspekty ochrany soukromí a občanských svobod. Takový nástroj by však pravděpodobně narušil zákaz sledování uživatelských dat společnostmi jako Facebook, Twitter a další.
Iniciativa přišla ještě před sérií střeleckých útoků
Iniciativa od FBI přišla už minulý měsíc, tedy týdny před sérií nedávných masových střeleb v USA a předtím, než americký prezident Donald Trump vyzval sociální sítě, aby dělaly více pro včasné odhalování potenciálních střelců. Uzávěrka nabídek programu/nástroje pro FBI je 27. srpna.
FBI odmítla potenciální program komentovat s odkazem na standardní praxi, v rámci které se nevyjadřuje k probíhajícím zakázkám. V poptávce zveřejněné na vlastním webu agentura uvádí, že věří, že data mohou být sbírána a zároveň mohou být zajištěny veškeré požadavky na dodržování soukromí a občanských svobod. Podle popisu v žádosti se nicméně zdá, že tato iniciativa naruší například zákaz Facebooku sbírat uživatelská data pro účely dozoru, uvedená v uživatelské smlouvě.
Tvorba podrobných profilů uživatelů. Zainteresované strany odmítly komentář
Cílem agentury je zřejmě shromažďování veřejně dostupných dat, která by nezahrnovala soukromé zprávy a příspěvky. Data by podle bezpečnostních odborníků mohla být využita v kombinaci s dalšími zdroji k vytváření podrobných profilů uživatelů a sledování jejich životů na sociálních sítích.
Mluvčí Facebooku odmítla iniciativu jakkoliv komentovat. A to včetně toho, zda se společnost obrátila na FBI, aby situaci prodiskutovala. Mluvčí Twitteru pak citovala firemní zásady, které zakazují užití dat „jakýmikoliv subjekty pro dohled nebo který by byl v rozporu s pochopitelným očekáváním uživatelů v souvislosti s jejich soukromím. Tečka.“