Sedy lehy, běh na 12 minut, dřepy, výdrž ve shybu a kliky nebo předklon – přesně z těchto disciplín se běžně skládají testy u České armády. Pokud je chcete absolvovat úspěšně, musíte splnit přísné limity. O tom, že to není žádná legrace, se přesvědčila nejen reportérka zpravodajství FTV Prima Nela Friebová, ale také trénovaní sportovci.
„Armytest vychází z testů a z limitů, které mají vojáci a vojákyně z povolání. Dospělí to dělají stejně jako vojáci a vojákyně a pro děti jsme to malinko upravili,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima kapitán v záloze a poradce náčelníka Generálního štábu Ludvík Cimburek. Disciplíny se přitom u zkoušek hodnotí jako ve škole. Pokud splníte limit nebo počet cviků ve stanoveném čase dostanete jedničku. Nejlepším výsledkem, kterým můžete z 5 disciplín získat, je tak 5 bodů.
Naše redaktorka si zkoušky vyzkoušela na vlastní kůži. „Mám těžký nohy, píchá mě všude, měnit obor asi nebudu. Nebyla jsem při tom jediná, koho fyzické zkoušky potrápily,“ popsala Nela Friebová. Problém měla i čtyřkolařka Olga Roučková. „Teda musím pokorně říct, že musím zamakat a trošičku tu fýzu zase zvednout,“ upřesnila s tím, že vše nakonec splnila na jedničku.
„Určitě náročný a věřím tomu, že to je důležitá věc. Hlavně pro ty děti, protože když se potom přijímá k policii, k armádě i k městské policii, tak je velký problém s tou jejich fyzičkou. Takže je to určitě dobrá věc,“ doplnil radní pro bezpečnost a prevenci kriminality hl. m. Praha Libor Hadrava (ANO). Pokud by vás lákala kariéra u armády, absolvovat fyzické testy nestačí. Podobně náročné jsou i psycho testy a zdravotní testy. Každoročně u nich pohoří víc než polovina uchazečů.