Hadi jsou zabijáci, o kterých se ale příliš nemluví. Daleko větší pozornost než hadí uštknutí vzbudí všeobecně například útok žraloka. Jenže co se fatálních následků týče, nemohou se paryby s hady vůbec porovnávat. Tito plazi totiž připraví o život ročně více než 100 tisíc lidí. Věc začíná být natolik závažná, že ji projednávala Světová zdravotnická organizace (WHO). Informace přinesl server stanice BBC.
WHO, která spadá pod Organizaci spojených národů, vydala tento týden rezoluci uznávající hadí uštknutí za jeden z hlavních problémů celosvětového zdravotnictví. A není divu. Hadi totiž mají na svědomí ročně přes 100 tisíc lidských životů. Pokud nepočítáme komáry, kteří přenášejí smrtící nemoci, jsou v tomto ohledu hadi „nejvražednější“ zvířata vůbec.
Navíc dalších přibližně půl milionu uštknutých lidí čelí doživotním následkům, jako je například oslepnutí nebo amputace končetin. Rezoluce WHO má pomoci státům lépe se vypořádat s útoky hadů. K tomu má pomoci společná strategie zahrnující levnější protilátky a lepší trénink zdravotníků. Přibližně pětina všech obětí totiž připadá na Afriku, kde mnohé chudé státy nemají potřebné lékařské dispozice.
V ČR narazíte pouze na zmiji
V našich končinách se naštěstí hadů příliš obávat nemusíme. V české přírodě žije pouze jediný druh jedovatého hada - zmije obecná. Ačkoliv bývá často démonizována, počet úmrtí po jejím uštknutí je minimální. Podle odborníků není její jed pro zdravého člověka smrtelný. Nebezpečí tak hrozí především alergikům, lidem s cukrovkou a malým dětem.