Přepadávají vás během dne nezvladatelné chutě na sladké? Většinou je na vině kombinace více faktorů. Příčinu můžeme hledat v nekvalitním jídelníčku, nadmíře stresu nebo i v naší práci. Chutě na sladké (časté a neovladatelné) nejsou přirozené. Aby nám nepoškozovaly zdraví, je nutné pátrat po jejich příčině.
Složení aktuálního jídelníčku
Výkyvy chutí nejčastěji způsobuje nevyváženost současného stravování. Velmi zjednodušeně řečeno se může stát, že pokud v naší stravě není dostatek živin a energie, vystavujeme svůj organismus podvýživě. Náš mozek prahnoucí po energii je z toho důvodu nucen vyhledávat jednoduché a rychlé zdroje energie (cukr).
Obecně platí, že nesprávný jídelníček obsahuje málo živin, nedostatečný nebo naopak nadbytečný příjem energie, případně platí kombinace obojího. Jak to zlepšit? Chyby dělají někteří z nás už při nákupech. V supermarketu jsou pro naše chutě dva největší strašáky hlad a absence seznamu s potravinami, které máme nakoupit. Naplánovaný nákup pomáhá k tomu, že v obchodě nestrávíme tolik času a vybereme pouze to, co opravdu potřebujeme. Akutní hlad nás může dohnat k myšlence si koupit něco na cestu, přestože nakupujeme jídlo k večeři. Za těchto okolností se můžeme přistihnout, že v obchodě vybíráme potraviny, které bychom za normálních okolností vůbec nekoupili. Může se jednat o fast food, sladkosti nebo polotovary.
Jednoduché tipy na zahnání chutí na sladké
- Pohyb: Než zakousnout tabulku čokolády nebo vydlabat kyblík zmrzliny, je lepší se zvednout od činnosti, kterou děláme a jít se projít, zaběhat si nebo si zahrát oblíbený sport. Tím zaženeme chutě a pohyb nám vyplavením endorfinů pomůže stres zmírnit.
- Zdravá alternativa slakých jídel: Pokud nemáte možnost pohybu, zkuste zvolit sladkou, ale zdravou alternativu. Můžou to být ořechy v medu, jogurt s ovocem (med, kokos, skořice apod.), domácí ovocný koláč bez cukru a podobně.
- Nenakupovat hladoví a mít připravený seznam nákupu
Stres a celková psychika
Další příčinou pocitu chutě na sladké může být krátkodobý, ale i dlouhodobý stres. Pokud vás čekají krátkodobá stresová vypětí jako blížící se zkoušky, termín důležitého projektu či podobně, může to ovlivnit způsob, jakým se stravujeme.
Cukr (glukóza) je spouštěčem pocitu uspokojení v mozku, a proto nám například čokoláda tolik chutná ve chvíli, kdy nám není psychicky nejlépe. Pokud tento stres je spojený s událostí, která se neopakuje, nemusí nás to nejspíš trápit. Přesto je dobré znát tyto tipy, které chuť zmírní nebo zaženou:
Dlouhodobý stres je horší a našemu tělu mnohem více škodí. Zde je ještě více důležité přijít na to, co je jeho samotným zdrojem. Obecně lze doporučit pouze zamyšlení nad tím, že nic v našem životě by nemělo být důležitější, než naše zdraví. Krátkodobý stres je většinou spojený s něčím vyjímečným, co nemůžeme ovlivnit. Pokud ale stresor ovlivňuje náš život dlouho, je pouze na nás, jak se s ním vypořádáme. Jak s ním zatočit?
- Eliminace stresorů: Ano, i například vlastní práci máme pod kontrolou pouze my. V krátkém horizontu máme malou šanci jí ovlivnit nebo změnit. V dlouhodobém horizontu ale můžeme, když si připustíme, že nám nestojí za to, abychom si ničili zdraví.
- Pravidelný pohyb: Jakýkoli pohyb je zdrojem radosti. Pohyb uvolňuje do těla endorfiny, takzvané hormony štěstí. Nejde jen o překonávání rekordů. Naopak přirozený pohyb jako jsou procházky do přírody, se psem, běh v nízké intenzitě, domácí cvičení a podobné aktivity mohou ulevit od stresu a pomoci nám vyčistit si hlavu od běžných starostí.
- Dostatek spánku a relaxace: Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je základ. Dopřejte si jednou za čas masáž, víkend v přírodě. Jinak řečeno: Naučte se vypnout! Po malých krůčcích. Nikdy není dobré si dávat předsevzetí a snažit se přeorganizovat celý život přes noc. Začněte tím, že se objednáte na masáž. Jindy si naplánujte volný večer na procházku a kino. Postupně zjistíte, že vám v životě nic neuteče a naopak si ho více užijete.