CNN Prima News jídelníček

jídelníček

Výpis příspěvků ke štítku „jídelníček“

Z prezidentské kuchyně: Pavel sní všechno, Zeman ctil ovar. Masaryka jídlo obtěžovalo

Tomáš Garrigue Masaryk tvrdil, že ho jídlo obtěžuje. „Je to ztráta drahocenného času,“ říkával. Masaryk byl intelektuál, dělničtí prezidenti ale na Pražském hradě doháněli hladové mládí, třeba Antonín Novotný zbožňoval kuře à la Marengo podle napoleonského receptu. Václav Havel byl gurmán a sám také výborně vařil. Miloš Zeman si vystačil s ovarem a tlačenkou a Petr Pavel podle manželky Evy sní všechno. Chuťové návyky prezidentů se samozřejmě odrážely i na recepcích pro hradní hosty.

Zdravý životní styl jako novoroční předsevzetí? Zde je návod, jak to zvládnout

Zhubnu, nebudu se přejídat. Už žádné sladké, jen ovoce a zelenina! Tak právě tohle jsou nejčastější předsevzetí, která si Češi dávají s nadcházejícím koncem roku. Ovšem netuší, že právě nereálnými sliby sami sobě spíš škodí než pomáhají. Uvědomit si vlastní chyby a najít řešení je určitě skvělý první krok. Dál to chce ovšem našlapovat velmi opatrně a nechtít od sebe razantní změnu ze dne na den. Tak rychlé lámání (zlo)zvyků totiž drtivá většina lidí nezvládne a vlastní předsevzetí nedodrží, což se podepíše na jejich další chuti pokračovat v nápravě.

Méně hovězího, žádný losos a vejce místo masa. Školní jídelny drtí inflace, mění jídelníčky

Zdražování, menší výběr pokrmů i velké změny v jídelníčku. S tím vším se musí potýkat školní jídelny, které v září opět přivítaly nejen dětské strávníky. Kvůli rostoucím cenám ingrediencí musely kuchařky zasáhnout do receptů a omezit některé suroviny – nejčastěji se ubírá na kvalitnějším hovězím mase a rybách. Vedoucí jídelen mají navíc omezený prostor pro manévrování – přes veškeré změny musí nadále splňovat zákonné výživové normy, jinak by je čekal malér.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

Meruňkové buchty? Prezidenti si mohou na ARO klidně vzít i pivo, říká Pollert

Na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, kde nebývá standardní jídelníček zvykem, si prezident může dovolit prakticky cokoli. V pořadu Co Čech, to politik! to řekl lékař Lukáš Pollert. Nevyloučil tak slova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který tvrdil, že Miloš Zeman si tam dopřával meruňkové buchty. „Kvůli cirhóze jater sice nemusí být připojen na přístroje, může se mu však zhoršit vnímání,“ uvedl Pollert dále ve vysílání CNN Prima NEWS.

Osteoporóza trápí pět procent populace. Jaký je klíč k prevenci?

Vápník jako takový si pravděpodobně každý představí především v souvislosti se zdravím kostí a zubů. Příjem vápníku ze stravy je zcela nezbytný, protože vápník má v našem organismu významnou roli i v mnoha dalších fyziologických pochodech. V organismu se podílí například na nervosvalové dráždivosti, je nezbytný při procesu srážení krve i svalové kontrakci. Ve vyšším věku a zejména u žen hrozí mnohem vyšší riziko osteoporózy a s ní spojených komplikací,

Strava dětí ovlivňuje jejich vývoj. Rodič by měl mít pod kontrolou, co dítě jí mimo domov

Pokud patříte mezi rodiče, kteří si hlídají stravu své rodiny, určitě jste někdy přemýšleli nad tím, jak mít pod kontrolou to, co dítě jí v průběhu dne, když ho nemáme na očích. Často od rodičů slýcháme, že je dětem připravována snídaně, zabalená svačina s sebou, ale že bohužel nejde ovlivnit stravování ve školní jídelně a podobně. Máme pro vás jednoduchý tip, jak to alespoň částečně ovlivnit.

Jak vznikají chutě na sladké a můžeme se jim bránit?

Přepadávají vás během dne nezvladatelné chutě na sladké? Většinou je na vině kombinace více faktorů. Příčinu můžeme hledat v nekvalitním jídelníčku, nadmíře stresu nebo i v naší práci. Chutě na sladké (časté a neovladatelné) nejsou přirozené. Aby nám nepoškozovaly zdraví, je nutné pátrat po jejich příčině.