Vědci z americké Michiganské státní univerzity sledovali kognitivní funkce ve vztahu k rodinnému stavu u více než patnácti tisíc lidí. Zjistili přitom, že rozvedení, zvláště muži, mají dvakrát větší šanci, že se u nich rozvine demence. O studii informoval server Daily Mail.
Odloučení lidí bylo již dříve spojováno se zdravotními problémy. Aby vědci poodkryli jeho vliv na mozek, vyšli z dříve uskutečněné studie (Health and Retirement Study), která byla provedena na 15 379 účastnících mezi léty 2000 až 2014.
Lidé žijící sami mají větší pravděpodobnost demence
Účastníci studie, kteří měli na začátku 52 nebo více let, byli rozděleni do skupin podle svého rodinného stavu: ženatí, rozvedení nebo odloučení, ovdovělí, nikdy nesezdaní a žijící ve společné domácnosti (na hromádce). Každé dva roky jim pak byly osobně nebo po telefonu měřeny kognitivní funkce.
Výsledky odhalily, že u všech nesezdaných účastníků byla za oněch 14 let studie zjištěna větší pravděpodobnost rozvoje demence než u sezdaných participantů. Zvláště ohroženi byli rozvedení muži. A to i vzhledem k tomu, že podle tzv. Alzheimerovy společnosti převyšují ženy s demencí muže s touto nemocí v poměru 2:1.
Co je dobré pro srdce, je dobré pro mozek
„Rodinný stav je důležitým a stále přehlíženým sociálním rizikově-ochranným faktorem v souvislosti s demencí,“ uvedla vedoucí autorka studie doktorka Hui Liuová.
Vědci nicméně uvedli, že za vyšší riziko demence mezi rozvedenými, ovdovělými nebo nikdy nesezdanými účastníky mohou částečně i „odlišné ekonomické zdroje“. S demencí jsou čím dál častěji spojovány faktory, jakými jsou nízký příjem nebo osamělost.
Vědci obecně věří, že „co je dobré pro srdce, je dobré i pro mozek“. Jiná studie Emory University například zjistila, že sezdaní lidé se srdečními chorobami mají o 52 % menší šanci, že zemřou z důvodu této nemoci, než lidé, kteří jsou „single“.