Závislostí na svém chytrém mobilním telefonu trpí podle nové studie jedno ze čtyř dětí a mladistvých. Vědci v rámci výzkumu zjistili, že se u těchto mladých projevuje takzvané „problematické užívání smartphonu“, které dle nich značí závislost, uvedl server Daily Mail.
Výzkumníci z londýnské King's College London analyzovali jednačtyřicet studií zaměřených na užívání smartphonu a duševní zdraví publikovaných od roku 2011. Z jejich aktuálního výzkumu vyplynulo, že 10 až 30 procent mladých lidí používá své chytré mobilní telefony dysfunkčním způsobem, přičemž v průměru 23 procent mladých vykazuje „problematické užívání smartpohonu“ (PSU – problematic smartphone usage).
Úzkostné stavy nebo zanedbávání jiných činností
Vysokoškolští vědci definovali PSU jako chování spojené se smartphonem, které má prvky závislosti. Jde například o úzkost v případě, že je pro ně mobil nedostupný, nebo o zanedbávání jiných činností. Studie rovněž dospěla k závěru, že existují spojení mezi PSU a problémy s duševním zdravím, jakými jsou úzkost, stres, špatný spánek nebo depresivní nálady.
„Smartphony tady zůstanou a je potřeba pochopit výskyt problematického užívání smartphonů,“ uvedla spoluautorka práce Dr. Nicola Kalková z Institutu psychiatrie, psychologie a neurovědy (IoPPN). „Nevím, zda může být návykový samotný smartphone, nebo spíše aplikace, které lidé užívají,“ dodala doktorka s tím, že je potřeba zvýšit informovanost veřejnosti ohledně jejich užívání dětmi a mladými lidmi a „rodiče by si měli být vědomi toho, kolik času jejich dítě na svém telefonu tráví“.
První studie takového rozsahu
Jedná se o první studii tohoto rozsahu zkoumající prevalenci PSU u dětí a mladých lidí. Studie shrnula poznatky jednačtyřiceti jiných prací, které zkoumaly celkem 41 871 dětí, teenagerů a mladých lidí. Třicet studií pocházelo z Asie, devět z Evropy a dvě z USA, přičemž autoři shrnutí přiznali, že zhruba polovina zkoumaných studií měla podle nich špatnou metodologickou kvalitu. Podíl zúčastněných žen činil 55 procent a nejpravděpodobnější riziko PSU měly dívky mezi sedmnáctým až devatenáctým rokem.
„Výzkum PSU je důležitý z hlediska veřejného zdraví. Autoři uvádějí, že zhruba 10-30 procent mladých lidí zahrnutých ve studiích v rámci jejich meta-analýzy splnilo zvolenou hranici PSU,“ uvedl Dr. Sam Chamberlain, čestný psychiatrických konzultant Univerzity v Cambridge. „PSU bylo spojeno s vyšší úrovní deprese, úzkosti a horšího spánku. Tyto výsledky rezonují s předchozími zjištěními včetně těch souvisejících témat, jako jsou problematické užívání internetu.“