Naše planeta se zahřívá, probíhá až vášnivá debata o změně klimatu a racionální debata je v těchto časech stále obtížnější.
„Přeji si, aby vás zachvátila panika, aby vás popadl strach, který pociťuji každým dnem,“ to jsou slova pronesená letos v lednu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu dospívající klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou. Zdá se, jakoby miliony lidí, především mladých, čekaly na její signál a vyšly do ulic.
Zejména v Německu více než v jiných evropských zemích bylo vyslyšeno naléhavé volání švédské aktivistky a rozpoutalo lavinu protestů a pobouření. V dnešní době v Německu vládne panika, která vyvíjí tlak na zdejší politiky.
Stále více a více německých měst vyhlašuje „nouzovou klimatickou situaci“ a podobně před několika dny také Evropský parlament vyhlásil „nouzi“, a to pro celou EU.
Zajímavý v tomto ohledu je komentář Deutsche Welle, který uvádí, že tato opatření na situaci v Německu nic nemění a upozorňuje, že „tato prohlášení jsou jen symbolická a ve skutečnosti k ničemu neslouží, neboť stav věci zlepšení klimatu nepřináší.“ Komentátor Deutsche Welle popisuje negativum a to, že ekologičtí aktivisté přináší „vytvoření sociálního klimatu strachu, paniky“. Příkladem je nová zpráva ekologického think-tanku Germanwatch, který označil Německo za třetí nejvíce ekologicky postiženou zemi na světě za Japonskem a Filipínami.
Podle Deutsche Welle strach není dobrým rádcem a nepřináší nejlepší rozhodnutí. Důkazem toho je, že lidé si pletou pojmy „počasí“ a „klima“. V důsledku toho stačí dvě po sobě následující horká léta, aby to brali za klimatické oteplení. Dopadá to až tak, že když německý věhlasný klimatolog Hans von Storch upozornil na míchání pojmů ekologickými aktivisty, jeho vědecká integrita byla okamžitě zpochybněna.
Komentář Deutsche Welle varuje, že v Německu může vzniknout ještě větší panika. Když se ekologičtí aktivisté na vlně svého populismu ujmou prostřednictvím strany Zelených v Německu vlády, tak se na obzoru objeví nový konflikt. Zelení nebudou moci splnit očekávání a své sliby. Toto selhání způsobí nové a další zklamání, hněv a ještě větší strach.
„O politice v oblasti klimatu se samozřejmě můžeme a měli bychom se hádat,“ píše komentátor. Dodává: „Aktivisté mají pochopitelně dobré argumenty, ale v politice v oblasti klimatu se ale musí rozhodovat jako o všem ostatním na politické rovině: prostřednictvím společenské debaty a víry v sílu lepšího argumentu. Změna klimatu je příliš důležitou záležitostí, než aby byla ponechána pouze aktivistům. Jejich starosti by se měly brát vážně, stejně jako starosti mnoha jiných sociálních skupin. Ovšem vládnutí strachem není nikdy dobrý přístup.“