Řecká vláda představila nový plán boje s migranty. Chce testovat plovoucí mořské bariéry, které mají migrantům bránit v jejich připlouvání z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři. Podle agentury DPA plán svou povahou vyvolal kontroverzi.
„Chceme zjistit, zda to může být realizováno a zda bude fungovat,“ uvedl řecký ministr obrany Nikos Panagiotopoulos den poté, co vláda zveřejnila výběrové řízení na tento projekt. Bariéra má být podle specifikací projektu tři kilometry dlouhá, čnít půl metru nad hladinou moře a mít výstražná světla. Proces od počátku výběrového řízení k možné realizaci bude trvat měsíce.
Srovnání s překážkami proti šíření uniklé ropy
Řecká média projekt požadované překážky srovnávají s již existujícími, které se používají při úniku ropy proti jejímu šíření. Experti vyjadřují určité pochybnosti, zda takováto překážka dokáže lidem zabránit dostat se na břeh.
„Nerozumím tomu, jak přesně bariéra zabrání lidem dostat se do Řecka,“ uvedl jeden z příslušníků řecké pobřežní stráže, který nechtěl být jmenován. I kdyby se tak stalo, pak podle něj dojde stejně k tomu, že uvíznou na otevřeném moři a budou muset být podle námořních pravidel zachráněni.
Mnoho migrantů je ve skutečnosti uprchlíky, tvrdí UNHCR
Mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Aténách Boris Cheshirkov varoval Řeky, aby brali v potaz lidská práva. „I když má země legitimní právo na ochranu svých hranic „jak uzná za vhodné“, Řecko si musí uvědomit, že „mnoho migrantů dosahujících jeho břehů jsou ve skutečnosti uprchlíci“.
Situace v Řecku se prudce zhoršila od dubna minulého roku, kdy se zvýšil počet přijíždějících migrantů z Turecka. Minulý týden protestovaly tisíce ostrovanů proti přeplněnosti ostrovů migranty. V migračních centrech na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos vybudovaných původně pro asi 7500 lidí je momentálně přes 40 tisíc migrantů.
Tento týden řecká vláda oznámila, že na pozemní hranici s Tureckem a na vybrané ostrovy umístí dalších 1200 pohraničních policistů. Na základě dohody EU s Ankarou Řekové denně deportují zpátky do Turecka okolo třiceti migrantů.