Senioři a lidé se zdravotním postižením patří k nejohroženějším skupinám v současné krizové situaci pandemie nového koronaviru. Nezisková organizace ŽIVOT 90 spustila pro důchodce koordinační centrum pomoci a bezplatnou linku 800 160 166. Svou pomoc starým lidem v rámci této organizace nabídlo přes 2000 dobrovolníků.
Jestli pomoc seniorům na zmíněné telefonní lince funguje, ověřil redaktor televize Prima Josef Kolina při natáčení své pondělní reportáže. Na ulici zastavil kolemjdoucí seniorku, která přiznala, že jí je 83 let a nemá nikoho, kdo by se o ní postaral. „Jsem stará, nemám internet a neumím na počítači, tak musím do obchodu,“ vysvětlila žena. Redaktor jí dal kontakt na linku organizace a nechal ji, aby si zavolala z jeho mobilního telefonu.
Po chvíli vyzvánění se na druhé straně ozval dívčí hlas, který oné dámě nabízel hned několik variant nákupu: „Kdybyste potřebovala nějaký nákup, tak pro vás můžeme zajistit balíček za 400 korun a nebo druhý balíček za 700 korun. Oba obsahují základní potraviny a hygienické potřeby. V nabídce je i nákup zcela na přání,“ vysvětlila operátorka.
Krizová linka 800 160 160 funguje non-stop a organizace Život 90 ji zřídila ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy a Českým červeným křížem. Call centrum dosud přijalo více než tisíc telefonátů od seniorů.
Senioři jsou z dobrovolníků dojatí. Pomoc potřebují s nákupem nebo venčením psů
„Volají nám na naši linku denně stovky seniorů, kteří jsou velmi dojatí, když se dozvědí, že se u nich doma velice brzy objeví náš dobrovolník. Volajícím můžeme nabídnout kromě jiného i předpřipravené potravinové balíčky nebo dovážku teplého jídla, ale také třeba vyvenčení jejich domácího mazlíčka. Dále poskytujeme samozřejmě i psychosociální pomoc,“ říká Terezie Šmídová, manažerka neziskové organizace ŽIVOT 90.
Senioři, kteří se dovolali na krizovou linku 800 160 166, mají zájem nejčastěji o nákup potravin a vyzvednutí léků. Ptají se také, kde se dají sehnat respirační roušky.
Do úterý 17. března 2020 bylo v Koordinačním centru registrováno více než 2200 dobrovolníků, přičemž reálně se do pomoci seniorům zapojilo přes 300 občanů, kteří byli proškoleni a disponují průkazem dobrovolníka. Dvě třetiny registrovaných dobrovolníků jsou ženy a věkový průměr zájemců o pomoc seniorům je 30 let.
„Důležité je, že dobrovolníci jsou schopní vyrazit prakticky hned a domluvit se se seniorem na tom, co opravdu potřebuje. Dobrovolníci mají průkaz a je dohodnuto, že nevstupují do bytu seniora. Starší lidé jsou často dojatí tím, že se jim někdo zdarma věnuje. Jsme nadšeni zájmem zejména mladých lidí, kteří chtějí tímto způsobem usnadnit současnou velmi svízelnou situaci tisíců starších lidí,“ říká Jaroslav Lorman, výkonný ředitel ŽIVOTa 90.
Krizová linka je bezplatně dostupná 24 hodin denně a mohou na ni volat nejenom samotní senioři, ale také lidé, kteří vědí o někom, kdo by pomoc potřeboval. Zájemci o dobrovolnictví mohou vyplnit registrační formulář na portálu www.pomahamepraze.cz nebo napsat na email dobrovolnici@zivot90.cz.