Nedávno jsme odvysílali reportáž o moderní léčbě žloutenky typu C hrazené z veřejného zdravotního pojištění, na kterou ale dle tvrzení doktorů i vás diváků lidé musí čekat i několik let. Ve čtvrtek jsme chtěli v reportáži pokračovat, jenže jsme narazili na problém.
Tématem moderní léčby žloutenky se zabývá reportér Matěj Misař. Po odvysílání první reportáže, která vzbudila řadu reakcí, chtěl ve čtvrtek natočit pokračování, ve kterém mělo být také stanovisko ministerstva zdravotnictví. Právě v tomto bodě ale nastal problém.
„Kolem půl jedenácté dopoledne jsem zaslal první várku dotazů na ministerstvo zdravotnictví. Kolem půl čtvrté odpoledne jsem potom dodal ještě další dvě. Ministerstvo zdravotnictví, konkrétně jejich tisková mluvčí se mi ozvala kolem 17. hodiny s tím, že dají vyjádření, ale pouze v živém vstupu až po odvysílání reportáže. Živé vstupy v takovýchto případech rozhodně nejsou běžné. Není ani obvyklé, aby veřejná instituce kladla podmínky, jakým způsobem a za jakých okolností se nám na kameru vyjádří,“ popisuje reportér Misař.
Moderní léky se podle lékařů dostávají jen k některým pacientům, ministerstvo to odmítá
Moderní léky se podle lékařů dostávají jen k některým pacientům, ministerstvo to odmítá
Protože se nám v pátek ministerstvo nevyjádřilo ani na kameru, ani na telefon a dokonce nám nezaslalo ani e-mailovou odpověď, rozhodli jsme se tuto reportáž odvysílat bez jejich vyjádření. Považujeme totiž za nutné Vás diváky informovat o možném problému ve zdravotnictví.
Vše začalo e-mailem od našeho diváka. Jeho známý ležel v nemocnici se žloutenkou typu C. Požádal o moderní léčbu, která by ho této nemoci zbavila. „Tam mu řekli, že teď léčit nebudou, že je na pořadníku, kde před ním jsou další lidi, kteří mají hepatitidu céčko už třeba 10 let,“ popsal divák.
Ministerstvo prý o pořadnících neví
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Macura ale uvedl, že resort o jakýchkoliv pořadnících nemá žádné informace. Reportér Matěj Misař tedy začal pátrat a zjistil, že na moderní bezinterferovanou léčbu čekají infikovaní lidé v nejhorších případech i několik let. Ta je přitom hrazena z veřejného zdravotního pojištění. „V současné době na našem oddělení máme asi 70 pacientů, které bychom mohli léčit uvedenou léčbou, reálně léčíme kolem 30 pacientů ročně. Určitým způsobem se odkládají, přechodně odkládají pacienti s méně pokročilým onemocněním,“ uvedl pro televizi Prima primář infekčního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava Luděk Rožnovský.
Lékaři se řídí „prioritizačními kritérii“
Jeho slova potvrzuje také Petr Urbánek z interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze: „My tomu říkáme prioritizace. Evropská i česká hepatologická společnost má přesně definovaná takzvaná prioritizační kritéria, která z nějakého důvodu říkají tomu ošetřujícímu lékaři, že daný konkrétní pacient by měl být léčen dříve než některý jiný další.“ Pokud člověk onemocní žloutenkou typu C a chce se vyléčit, přijde většinou na řadu, až když lékař dle kritérií usoudí, že je to potřeba. Předtím totiž může upřednostnit klidně závažnější případy. Jenže mezitím člověk žije s infekční nemocí klidně i několik let a může nakazit někoho jiného. Ptáte se, jak je to možné? A proč se s touto nemocí neléčí rovnou všichni? „Je definovaný objem finančních prostředků a do toho objemu finančních prostředků se já se svým počtem léčených pacientů každý rok musím vejít,“ vysvětluje Urbánek.
Paliativní péče pro děti? Pojišťovny ji nehradí, rodičům pomáhají finanční dary
Paliativní péče pro děti? Pojišťovny ji nehradí, rodičům pomáhají finanční dary
V České republice je podle hepatologické společnosti infikováno žloutenkou typu C přibližně 40 tisíc lidí. Podle něj bylo za minulý rok touto konkrétní léčbou vyléčeno přibližně 800 lidí. „Bohužel (ta léčba) je drahá, stojí okolo milionu korun na jednoho pacienta. Pokud nejsou léčeni, dojde u nich k rozvoji cirhózy, v té cirhóze může vzniknout rakovina a ten osud může být i velmi špatný,“ říká Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Nakaženým, kteří musí se svou infekční nemocí tak žít klidně i několik let, nezbývá nic jiného, než čekat. Čekat v uvozovkách u neoficiálního pořadníku. Máte i vy podobnou zkušenost třeba i u jiné léčby? Máte i vy podobnou zkušenost s léčbou žloutenky typu C? Ozvěte se nám na email matej.misar@iprima.cz nebo nám napište na naše facebookové stránky.