Moderní léky se podle lékařů dostávají jen k některým pacientům, ministerstvo to odmítá
Máte vážnou nemoc? Umíráte? Máme lék, který by vám mohl pomoci, ale pozor, je na pořadník. Televize Prima je na stopě skandálu, kde se určité léky mohou dostat jen vyvoleným. A navíc ministerstvo zdravotnictví chystá vyhlášku, která by mohla ještě více omezit přístup k moderním lékům. Celá věc přitom může mít na české zdravotnictví velký dopad. Známý našeho diváka v tuto chvíli leží v nemocnici se žloutenkou typu C. Údajně si zažádal o nový typ léčby, který ji dokáže zcela vyléčit. „Tam mu řekli, že teď ho léčit nebudou, že je na pořadníku, kde před ním jsou další lidi, kteří mají hepatitidu céčko už třeba 10 let,“ uvedl divák zpravodajství FTV Prima. Existenci takovýchto pořadníků navíc potvrzuje i primář infekčního oddělení z Ústí nad Labem. Už jen prý dostat se na ně není vůbec jednoduché. „Musí nejprve zjistit, že tuto infekci mají, tedy jejich ošetřující lékaři na to musí přijít. A potom se musí dostat do specializovaného centra, které má smlouvu s pojišťovnou a umí tuto léčbu poskytnout,“ upřesnil primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý s tím, že dostat se do takové centra je velice obtížné.
S depresí lidem pomáhají i praktici. Její výskyt za poslední dva roky klesl, míní odborník
S depresí lidem pomáhají i praktici. Její výskyt za poslední dva roky klesl, míní odborník
Podle ministerstva je bezinterferonová léčba proč české pacienty dostupná
Ministerstvo zdravotnictví má ale na věc úplně jiný názor. Podle resortu je bezinterferonová léčba, která zahrnuje různé léčivé přípravky, pro české pacienty dostupná a k dispozici. „Tato léčba je zároveň standardně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Ministerstvo zdravotnictví nemá o jakýchkoli pořadnících na tuto léčbu žádné informace,“ informoval mluvčí Ondřej Macura. Aby toho nebylo málo, stát navíc přichází s vyhláškou, která by v budoucnu podle odborníků mohla vstup těchto moderních léků na český trh ještě ztížit. V současnosti musela farmaceutická firma splnit určitá pravidla. Například doložit, kolika pacientům lék zachrání život. Po této vyhlášce by farmaceutické firmy musely například dokládat, o kolik měsíců či let se pacientův život prodlouží.
Na pneumokokovou infekci zemře každý čtvrtý nakažený senior. O prevenci ví jen zlomek
Na pneumokokovou infekci zemře každý čtvrtý nakažený senior. O prevenci ví jen zlomek
Ohrozí nová vyhláška dostupnost moderních léků?
Jenže takovéto informace většinou k dispozici nejsou a tak hrozí, že nebudou k dispozici ani moderní léky. „Jako když přijde nový lék, tak ten lék často prokazatelně zachraňuje životy. Jakékoli zdržení je obecně problém,“ vysvětlil přednosta přednosta III. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Štěpán Svačina.
Ale ministerstvo zdravotnictví si stojí za tím, že vyhláška bude mít pozitivní dopad. „Hlavním důvodem je zlepšení situace pacientů s vysoce závažnými onemocněními, pro které to bude znamenat vyšší jistoty z pohledu účinnosti a bezpečnosti léčby,“ dodal Macura. Lékaři navíc upozorňují na to, že ve chvíli, kdy bude schvalování léků ještě složitější, nakonec to může ohrozit české pacienty.