Ženy s obvodem pasu větším než 85 centimetrů a muži s obvodem větším než 90 centimetrů mají vyšší riziko demence než lidé se štíhlejším pasem, a to i navzdory tomu, že tito lidé nejsou obézní. Vychází to ze studie uveřejněné serverem Daily Mail.
Jihokorejská studie, která se zaměřila na 870 tisíc lidí starších 65 let, zjistila, že čím větší mají lidé obvod pasu, tím větší jim hrozí riziko demence. To platilo i navzdory tomu, že váha účastníků byla podle indexu tělesné hmotnosti BMI (což je podíl hmotnosti a druhé mocniny výšky člověka) ideální.
Tuk v oblasti pasu obzvláště důležitý
Už předchozí výzkumy ukázaly, že obezita zvyšuje šanci na rozvoj demence. Nyní však vědci objevili důkazy, že tuk v oblasti pasu a žaludku je obzvláště rizikový.
Extra dekagramy nebo kilogramy kolem středu těla zvané jako břišní viscerální tuk, je tuk, který je nahromaděný mezi orgány a který je spojen s řadou zdravotních problémů.
Jihokorejský vědec Dr. Geum Joon Cho z Univerzity v Soulu zahrnul do studie lidi starší pětašedesáti let, kteří byli součástí celonárodního šetření zdravotního stavu v roce 2009. V době, kdy byla polovina z nich sledována po nejméně šest a půl roku, byla třinácti procentům z nich diagnostikována demence. Výrazně rizikovější skupinou byli lidé s normální váhou, ale větším množstvím tuku okolo středu těla.
Trpíte migrénami? Máte vyšší riziko, že vás postihne Alzheimer nebo demence
Vědci z kanadské univerzity ve své studii zjistili, že demence a Alzheimerova choroba je poměrně významně spojena s migrénou, která postihuje každou pátou ženu a téměř každého dvanáctého muže, informoval server Daily Mail. Ženy trpící migrénami mají podle studie téměř třikrát větší pravděpodobnost Alzheimerovy choroby.
Obvod pasu lepším měřítkem než BMI
V rámci spojitosti mezi obezitou a demencí je dlouhou dobu využíván index tělesné hmotnosti (BMI). Autoři nové studie však tvrdí, že obvod pasu je lepším indikátorem nadbytku tuku než BMI. Má to platit zejména u starších lidí, jejichž váha může zůstat stejná, ačkoliv stárnutím ztratili řadu svalové hmoty, a naopak nabrali tuk.
Autoři studie uvedli, že by lékaři při posuzovaní rizika demence u starších lidí měli začít sledovat také velikost pasu. „V geriatrii se snažíme nesoustředit se příliš na něčí váhu. Je to mnohem více o kvalitě života a setrvání v aktivitě a v široké škále jídla,“ dodala doktorka Katherine Possin.
Břišní tuk může riziko demence ovlivňovat nepřímo
Lékařům není úplně jasné, proč břišní tuk zvyšuje riziko demence, ale může působit nepřímo tím, že zvyšuje riziko diabetu a kardiovaskulárních nemocí.
Výsledky nové studie potvrzuje i studie publikovaná v roce 2008 v časopise Neurology. Ta tvrdila, že lidé s největšími naměřenými obvody pasů měli o 360 procent větší pravděpodobnost rozvoje demence ve srovnání s těmi s nejmenšími obvody pasů.