Generální tajemník OSN Antonio Guterres Zdroj: AP/ASSOCIATED PRESS
Generální tajemník OSN Antonio Guterres na pondělním zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě vyzval k akci země, podniky a všechny lidi, aby pomohli obnovit a oživit lidská práva po celém světě. Uprostřed obav z klimatické změny, z konfliktů a represí stanovil také sedmibodový plán, uvedly zahraniční agentury.
Kromě válečných zločinů, vykořisťování žen, persekucí aktivistů a hanobení menšin svět čelí novým výzvám v oblasti lidských práv ve formě klimatické změny a technologického pokroku, uvedl portugalský politik Guiterres.
Lidská práva jsou vystavena útoku
„Lidé jsou ponecháni vzadu. Obavy rostou. Rozdělení se prohlubuje,“ uvedl šéf OSN podle agentury DPA a varoval, že někteří lídři znepokojení zneužívají. „Lidé po celém svět chtějí vědět, že jsme na jejich straně. Ať už jsou okrádáni o důstojnost válkou, represemi a chudobou nebo jednoduše sní o lepší budoucnosti, spoléhají na svá nezrušitelná práva – a vzhlížejí k nám, abychom jim pomohli je prosazovat.“
Podle agentury AP Guiterres dále sdělil, že chce promluvit nyní, protože „lidská práva jsou vystavována útoku.“ Jeho sedmibodový plán zahrnuje mimo jiné propojení lidských práv s tématy, jako jsou udržitelný růst, prevence proti krizím, rovnost pohlaví, rozvoj digitálního věku, svobodu projevu a občanskou společnost.
Kultura lidských práv musí proniknout do všeho, co děláme
„Úspěch musí být měřen měřítkem smysluplné změny v lidských životech… V rodině OSN musí kultura lidských práv proniknout do všeho, co děláme,“ uvedl a vystoupil také proti rostoucímu rasismu, bílé nadvládě a extremismu a bědoval nad násilím proti ženám a dívkám jako nad jedním „ze světově nejpronikavějším porušováním lidských práv.“
„Lidská práva – občanská, kulturní, ekonomická, politická a sociální – jsou jak cílem, tak cestou,“ řekl také.
Na Radě OSN pro lidská práva vystoupil i libyjský premiér
Na zasedání Rady OSN pro lidská práva vystoupil podle agentury Reuters také Faíz Saarádž, premiér občanskou válkou zmítané Libye. Ten označil svého soka a vojenského velitele Chalífu Haftara za „válečného zločince“. „Děti ztratily právo na vzdělání kvůli ostřelování a uzavírání škol kvůli útočníkovi. Ti, kteří ho financují a poskytují mu zbraně, musí nést odpovědnost.“
Téměř devět let od západem podporovaného svržení režimu Muammara Kaddáfího je Libye stále bez ústřední autority, která by zemi kontrolovala. Nejmocnější postava na východě na ropu bohaté země Chalífa Haftar, který plnil významnou roli při svržení Kaddáfího, má podporu například Spojených arabských emirátů, Egypta nebo Ruska, zatímco vládu v hlavním městě Tripolis, která stojí na západní straně fronty, podporuje Turecko.