Začal soud o vydání zakladatele WikiLeaks Juliana Assange do USA, kde mu hrozí 175 let vězení

Podporovatelé Juliana Assange v Londýně

Příznivci Juliana Assange před budovou soudu (Zdroj: CNN)

Ve Velké Británii dnes začíná slyšení o vydání australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange do USA. Osmačtyřicetiletému Australanovi hrozí v případě vydání do USA a odsouzení ve všech 18 bodech obvinění z pokusu o hackování a porušení zákona o špionáži až 175 let vězení. O případu informují zahraniční média.

Juliana Assange, který je momentálně držen ve vazbě ve Velké Británii, chce americká administrativa postavit před soud za zveřejnění utajovaných informací, záběrů a prozrazení některých identit diplomatů či vládních agentů v nepřátelském území na jeho serveru WikiLeaks.

Reportování není pro novináře omlouvou pro porušení zákona

Vláda USA Juliana Assange obvinila za spiknutí s bývalým americkým vojenským analytikem (Bradley Edward Manning), který prodělal změnu pohlaví a je z něj nyní žena Chelsea Manningová. „Reportování není pro novináře žádnou omluvou pro porušování zákonů,“ uvedli podle serveru The Guardian právníci jednající pro americkou vládu během prvního dne soudní bitvy o to, zda bude Assange vydán ze Spojeného království do USA.

Podle očekávání by měl být první týden extradičního soudního řízení zaměřen na právní argumenty, poté se předpokládá odročení do 18. května. Obhajoba se má ke slovu dostat v úterý. Před soudem, kde se slyšení koná, protestují Assangeovi podporovatelé.

Tajné dokumenty USA a kompromitace informátorů

Assange v roce 2010 zveřejnil Manningem poskytnuté tajné americké dokumenty týkající se válek v Iráku a Afghánistánu a informace o zpravodajských zdrojích Spojených států amerických.

Publikoval třeba utajované video americké armády a Pentagonu ze série útoků odehrávajících se 12. července 2007 v Bagdádu, při němž bitevní vrtulník Apache americké armády zabil devět iráckých civilistů a dva reportéry informační agentury Reuters.

Americké ministerstvo spravedlnosti loni v květnu uvedlo, že mezi „lidskými zdroji“, které Assange kompromitoval, jsou „místní Afghánci a Iráčané, novináři, náboženští vůdci, obhájci lidských práv a političtí disidenti z represivních režimů,“ uvedla agentura AFP.

Podobně dnes případ u soudu v jihovýchodním Londýně uvedl James Lewis, který řekl, že šířením materiálů v neredigované formě vědomě vystavil vážnému nebezpečí ze strany represivních režimů lidskoprávní aktivisty, disidenty, novináře a jejich rodiny.

Léta na ambasádě Ekvádoru, obvinění ze znásilnění staženo

Předtím než byl Assange zatčen britskou policií, žil od roku 2012, kdy obdržel tamní azyl, až do roku 2019 na ekvádorské ambasádě v Londýně. Než se dostal na ekvádorskou ambasádu, čelil Assange obvinění ze strany Švédska za sexuální napadení a znásilnění v roce 2010, které loni v listopadu Švédsko stáhlo. Assange od začátku vše popíral a tvrdil, že jde o právní záminku pro Švédsko k jeho vydání do USA.

Poté, co USA v roce 2018 zlepšily své vztahy s Ekvádorem, začal zakladatel WikiLeaks přicházet o svá privilegia, což vyústilo loni v dubnu až v jeho odvedení britskou policií přímo z ekvádorské ambasády.

Lékaři, zvláštní zpravodaj OSN nebo australský novinář na straně Assange

„V rámci svobody tisku musí být Julian Assagne bráněn,“ uvedl v prosinci Výbor na ochranu novinářů. Před několika dny pak více než stovka zdravotnických pracovníků ve společném dopise obvinila Velkou Británii za odmítnutí adekvátní zdravotní péče vězněnému Assangeovi. Přetrvávající zacházení s australským vydavatelem přirovnal zvláštní zpravodaj OSN k mučení, pohrdání právy a integritou, uvedla agentura DPA.

Na Julianovu obranu se dlouhodobě staví také známý australský novinář, dokumentarista a bývalý válečný zpravodaj John Pilger. Ten dříve uvedl, že Assange považuje za hrdinu. „Julian a WikiLeaks vykonávali historickou službu veřejnosti tím, že sdělovali milionům lidí fakta a říkali jim, jak a proč je jejich vlády tajně a často nezákonně podvádějí. Proč napadají jiné země. Proč nás špehují. Julian byl vybrán k zvláštnímu zacházení z jediného důvodu – pouze proto, že říká pravdu,“ uvedl Pilger dříve.

„Jde o nás všechny. Jde o všechny novináře a všechny vydavatele vykonávající svou práci, kteří jsou v nebezpečí. Jinými slovy: nebezpečí, kterému čelí Julian Assange, může snadno postihnout současné i bývalé redaktory The Guardianu, The New York Times, Der Spiegelu, El Pays ve Španělsku, The Sydney Morning Herald a řady dalších novin a médií po celém světě, které publikují odhalení WikiLeaks o lžích a zločinech našich vlád,“ dodal Pilger s tím, že „poselství toho všeho je hlasité a jasné: buď opatrný, nebo i ty skončíš v americkém pekle.“

Tagy: