Maltský premiér Robert Abela a velení tamní armády čelí obvinění neziskové organizace Repubblika za nečinnost v případě smrti pěti migrantů na člunu.
Malta je neziskovými organizacemi obviňována, že nepomohla migrantům, kteří se nacházeli na lodích v jejích teritoriálních vodách. Na jedné z lodí s migranty, která neuspěla u evropských břehů a vrátila se do Libye, mělo zahynout 5 lidí. Dalších 7 se pohřešuje. Jiná zpráva dokonce uvádí, že v důsledku nečinnosti maltských orgánů zemřelo u Malty 12 lidí žízní, vyčerpáním nebo utopením.
Před týdnem měla posádka maltské pobřežní stráže údajně nastoupit na člun s migranty a poškodit motor plavidla. Navíc měla migrantům říct, že si nepřeje, aby se na Maltu dostali. Ti zůstali kvůli poškozenému motoru několik dní uvězněni na moři bez možnosti pomoci. Vláda jim nakonec povolila vstoupit na pevninu. Momentálně jsou v karanténě.
Organizace Repubblika obvinila posádku pohraniční stráže z pokusu o vraždu. Další obvinění je vedeno proti vládě, maltskému premiérovi a veliteli armády za jejich nečinnost, když byli informováni o tom, že lidé, kteří se nachází na moři, jsou v ohrožení života. V prohlášení nevládní organizace se uvádí: „V průběhu několika let Malta a její vojáci opakovaně porušují povinnost zachraňovat ohrožené životy.“
Na obvinění reagoval maltský premiér Robert Abela: „Je mi smutno, když v současnosti, kdy je veškeré naše úsilí vedeno pro boj proti pandemii koronaviru, jsou členové naší armády vytrženi ze své práce. Místo toho, aby byla oceněna jejich činnost, jsou i takoví lidé, kteří je chtějí poslat do vězení. Omezí to naši strážní službu na moři a dehonestuje to naši armádu.“ K tomu maltský premiér dodal, že obvinění podané nevládní organizací nemůže zabránit tomu, co vláda považuje za nutné udělat v zájmu země.
Podle něj není Malta vzhledem k pandemii COVID-19 v současné době bezpečným místem pro vylodění migrantů a jejich záchranu na moři nelze zaručit.