Světoví miliardáři za poslední desetiletí zdvojnásobili své bohatství a jsou v úhrnu bohatší než šedesát procent nejchudších obyvatel světa. Nejbohatších 2 153 lidí světa má větší majetek než nejchudších 4,6 miliardy obyvatel. S odkazem na charitativní organizaci Oxfam informovala zahraniční média.
Každoroční zpráva společnosti Oxfam o globální nerovnosti je tradičně vydávána těsně před Světovým ekonomickým fórem v Davosu, které začne v úterý v alpském resortu ve švýcarském Davosu. Podle zprávy také třeba dvaadvacet nejbohatších mužů disponuje větším majetkem než všechny ženy v Africe.
Rozbité ekonomiky plní kapsy miliardářům
„Naše rozbité ekonomiky lemují kapsy miliardářů a velkých podniků na úkor obyčejných mužů a žen, uvedl podle serveru Daily Mail indický šéf Oxfamu Amitabh Behar, který bude společnost na fóru zastupovat a představí na místě nejnovější výroční zprávu. „Není divu, že se lidé začínají ptát, zda by miliardáři vůbec měli existovat.“
„Mezera mezi bohatými a chudými nemůže být vyřešena bez promyšlených politických zásahů do oblasti nerovnosti,“ uvedl Behar s tím, že k nápravě by vlády především měly zajistit, aby bohatí platili své daně, které by pak měly být použity k zaplacení základního vybavení, jako je čistá voda, zdravotní péče nebo větší kvalita školství.
Lidé odmítají akceptovat takovou nerovnost
„Pokud se podíváte po světě, více než třicet zemí směřuje k protestům. Lidé jsou na ulici a co říkají? Že tuto nerovnost neakceptují, že nebudou žít s takovými podmínkami.“ Podle Behara jsou zvláště zatíženy ženy a dívky, které nejčastěji poskytují péči, která udržuje „kola našich ekonomik, byznysu a společností v pohybu.“
Pokud by nejbohatší jedno procento světové populace platilo po deset let o půl procenta vyšší daň, prostředky by podle Oxfamu údajně měly stačit na investice potřebné k vytvoření 117 milionů nových pracovních míst v oblasti péči o seniory a děti, vzdělání a zdraví. Výsledky Oxfamu vycházejí z údajů časopisu Forbes a švýcarské banky Credit Suisse, nicméně někteří ekonomové s nimi nesouhlasí.