Ilustrační foto: žena si skrývá tvář Zdroj: Pixabay
Skotský parlament v první fázi schválil návrh zákona, podle něhož by skotské ženy jako první na světě měly zdarma dostupné dámské hygienické potřeby. Skotsko by tento krok měl ročně stát v přepočtu přes 700 milionů korun. Informovala o tom agentura Reuters.
Pokud bude legislativní návrh uzákoněn, budou tampony či vložky zdarma přístupné na určených veřejných místech, jako jsou komunitní centra, kluby mládeže nebo lékárny. Odhadované roční náklady na tento krok mají činit 24,1 milionu liber (téměř 727 milionů korun).
Milník pro normalizaci menstruace
Návrh zákona o intimních hygienických potřebách byl v první fázi podpořen 112 hlasy, kdy proti nehlasoval vůbec nikdo, jeden poslanec se hlasování zdržel. Nyní se návrh posune do druhé fáze, během které mohou členové pověřeného skotského parlamentu podávat pozměňovací návrhy.
Navrhovatelka zákona, poslankyně Monica Lennonová, během rozpravy v parlamentu uvedla, že jeho prosazení „bude milníkem pro normalizaci menstruace ve Skotsku a vysláním reálného signálu lidem v této zemi, jak vážně parlament bere rovnost pohlaví.“
Proč je toaletní papír samozřejmostí a tampóny ne?
Přidala se také poslankyně Alison Johnstoneová: „Proč je v roce 2020 toaletní papír považován za nutnost, zatímco dámské hygienické potřeby nikoliv? Být finančně postihována za přirozenou tělesnou funkci není rovné ani spravedlivé.“
V roce 2018 se Skotsko stalo první zemí na světě, ve které byly hygienické potřeby zdarma poskytovány ve školách a univerzitách. Hygienické potřeby ve Velké Británii podléhají pětiprocentní dani. Vláda bývalého britského premiéra Davida Camerona svého času uvedla, že chtěla zrušit tuto „tamponovou daň“, ale že měla ruce svázané pravidly Evropské unie, které pro určité výrobky stanovují daňové sazby. K avizovanému snížení daně v roce 2016 rovněž nedošlo.
Poslankyně Lennonová se v úterý připojila rovněž ke shromáždění před skotským parlamentem, kde držela transparent, že „přístup k menstruačním výrobkům je správný, tečka.“