Mirek kvůli krádežím skončil dvakrát ve vězení. Když se podruhé dostal na svobodu, uvědomil si, že už tak dál žít nechce. Přihlásil se na úřad práce, který ho doporučil na tréninkové místo do RUBIKON Centra. Ten ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování realizuje projekt Komplex sociální a pracovní integrace, který pomáhá klientům znovu najít motivaci k práci, snížit zadluženost a vyhledat vhodné zaměstnání.
Mirek byl dlouhá léta závislý na drogách a chvilku žil i na ulici. Do vězení ho přivedly krádeže v obchodech i cenných kovů. Celkem si odseděl šest let. Pak se rozhodl, že už takhle dál žít nechce. „Na to, že je nesmysl se k trestné činnosti pořád vracet, si musí přijít každý sám, dříve nebo později, já na to přišel poměrně pozdě,“ říká Mirek.
Když podruhé vyšel z vězení, neměl se už kam vrátit. Nějaký čas tak bydlel u kamaráda, pak si domluvil ubytovnu v Chodově. Přihlásil se také na úřad práce, který ho doporučil na tréninkové místo do RUBIKON Centra. „Byl od začátku nejlepší, proto časem dostal nabídku na vedoucího tréninkových míst. Ukázalo se ale, že vedení týmu není jeho silnou stránkou a více mu sedí individuální fyzická práce, “ popsal manažer pobočky RUBIKON Centra Chodov Milan Roháč.
Nezaměstnanost v Chodově je o 2 % vyšší, než je celorepublikový průměr
Své vlohy nakonec uplatnil u firmy Chotes. Momentálně pracuje na hřbitově a je spokojený, protože má fyzicky náročnou práci a pracuje sám. V budoucnu by se rád posunul na lépe placené místo. Na tomto cíli už pracuje s pracovním poradcem, který ho může doporučit k jednomu z 50 zaměstnavatelů, se kterými RUBIKON Centrum v Karlovarském kraji spolupracuje.
Míra nezaměstnanosti v Chodově je podle dat Českého statistického úřadu o 2 % vyšší, než celorepublikový průměr. Ještě vyšší je ale nezaměstnanost v sociálně vyloučených lokalitách, kterých má Chodov hned několik. To má negativní dopad na celé město a jeho obyvatele. Cílem projektu je proto také přenést získané zkušenosti do dlouhodobější strategie, která by řešila sociální vyloučení, pomáhala předcházet kriminalitě a recidivě a vytvářela tak bezpečnější prostředí ve městě.
Dvacet dlouhodobě nezaměstnaných už díky RUBIKON Centru našlo práci
„Toho dosáhneme právě tím, že se pokusíme změnit u klientů jejich přístup k životu a práci. To znamená, že zvýšíme jejich motivaci, zvýšíme možnosti jejich seberealizace, podpoříme je v odpovědnosti vůči sobě a okolí, a také ve vnímání vlastní hodnoty a možností vlastního rozvoje,“ vysvětlil Roháč. Od května 2016 RUBIKON Centrum oslovilo 137 klientů, z nichž šedesát se zapojilo do pracovního a dluhového poradenství a osm si upevnilo pracovní návyky v tréninkových pracovních místech.
Navíc dvacet osob se podařilo umístit na volném trhu práce. Dva klienti, kteří si sami prošli nezaměstnaností a zadlužením, jsou dnes zaměstnáni na pozicích mentorů a provázejí méně zdatné a zkušené kolegy na jejich vlastní cestě ke změně života. „Někdy je spolupráce s klienty velmi náročná. Daří se nám ale prolomit stereotypy, se kterými přistupují k legálnímu zaměstnání a řešení dluhů. I spolupráce s firmami je skvělá,“ dodal Roháč s tím, že díky spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování se RUBIKON Centru podařilo zajistit financování aktivit v oblasti sociálního a pracovního začleňování na tři roky, tedy do dubna 2019.