S depresí lidem pomáhají i praktici. Její výskyt za poslední dva roky klesl, míní odborník
Špatná nálada, obtížné usínání a snížená koncentrace v práci- tak to jsou známky takzvaného depresivního syndromu. Praktičtí lékaři jej dokáží rozeznat u svých pacientů až ve 40 procentech případů. Zatímco po celém světě výskyt deprese stoupá, v České republice od roku 2014 klesl. Zásadní roli v tom hraje fakt, že se lidé nebojí svěřit svému praktikovi.
„S pacienty, kteří mají depresivní syndrom, se setkávám ve své praxi praktického lékaře pro dospělé denně. Například nedávno jsem ošetřoval mladého muže, který mě vyhledal kvůli více jak tři týdny trvající špatné náladě, poruchám spánku, kdy obtížně usínal a často se v průběhu noci budil, a snížené koncentraci v práci,“ uvedl pro Primazprávy.cz praktický lékař Ladislav Slováček.
Jeho pacient se mu svěřil s tím, že doma má neustálé neshody se svou dospívající dcerou. Jelikož měl hotovou preventivní prohlídku, která neprokázala žádné somatické onemocnění, mohl u něj bez větších potíží stav hodnotit jako depresivní syndrom, pro který je typická právě více než 2 týdny trvající porucha nálady a spánku i snížená koncentrace.
Na pneumokokovou infekci zemře každý čtvrtý nakažený senior. O prevenci ví jen zlomek
Na pneumokokovou infekci zemře každý čtvrtý nakažený senior. O prevenci ví jen zlomek
Praktik dokáže u svého pacienta rozeznat depresi až ve 40 procentech případů
„Pacienta jsem edukoval o onemocnění zvaném deprese, o způsobech její diagnostiky a hlavně pak její léčbě antidepresivy, včetně jejich nežádoucích účinků. Nutné bylo u pacienta zdůraznit, že léčba probíhá v několika fázích, z důvodu prevence vzniku recidivy či relapsu deprese, a je dlouhodobá,“ upřesnil Slováček. Vzhledem k tomu, že se jednalo o mladého muže, kterého zajímaly i vedlejší účinky na sexuální funkce, zvolili antidepresivum, které má minimum nežádoucích účinků.
Podle Slováčka dokáže praktik u svého pacienta správně rozeznat depresi až ve 40 procentech případů. „Zatímco po celém světě výskyt deprese stoupá, v České republice výskyt depresivního syndromu klesl a to z 18 % v roce 2014 na letošních 16 %. Zásadní roli v tom hraje fakt, že se lidé nebojí svěřit svému praktikovi – činí tak ze 14, 5%,“ upřesnil Slováček.
Aby měli všeobecní praktičtí lékaři dost informací, vznikl zcela nově projekt www.rozpoznejtedepresi.cz, jehož garanty jsou Eva Češková z Psychiatrické kliniky FN Bohunice a právě praktický lékař Ladislav Slováček z Hradce Králové. Projekt má praktikům poskytnout základní, kvalitní informace, usnadnit diagnostiku deprese, představit možnosti léčby a zmírnit případnou obavu z předepisování antidepresiv.
VIDEO: Šok! Známý youtuber Roth Wellden přiznal děsivé deprese! Přemýšlel o sebevraždě!
Populární youtuber odhalil ničivé tajemství, které si nechával dlouhá léta pro sebe.
Riziko deprese se u žen pohybuje až kolem 25 procent, u mužů jen mezi 7 až 12 procenty
„Základem diagnostiky je pohovor s pacientem a jeho pozorování. Praktik by měl depresi léčit, když je mírné nebo střední intenzity a když si to pacient přeje nebo už v minulosti epizody zvládl bez psychiatra,“ vysvětlil Slováček. K psychiatrovi by pak měl praktik pacienta odeslat, pokud si to pacient výslovně přeje. „V případech, kdy má praktik pochybnosti, když jde o bipolární poruchu, deprese je těžká a opakuje se nebo na ni nezabírají léky,“ doplnil Slováček s tím, že riziko se u žen pohybuje mezi 20–25 procenty, u mužů mezi 7–12 procenty. U žen se tak vyskytuje až třikrát častěji než u mužů.
Ve světě depresí trpí odhadem 300 milionů lidí, v EU 40 milionů. Mezi lety 2005 až 2015 se výskyt deprese zvýšil o téměř 20 procent. Dle kvalifikovaných odhadů v roce 2015 spáchalo sebevraždu na celém světě 800 tisíc lidí, což je 1,5 procenta všech úmrtí. Sebevražda tak patřila v roce 2015 do první dvacítky nejčastějších příčin a byla druhou nejčastější ve skupině lidí od 15 do 29 let. Tématem se praktičtí lékaři budou zabývat i v rámci výroční konference Společného všeobecného lékařství ČLS JEP ve Zlíně.