Na pneumokokovou infekci zemře každý čtvrtý nakažený senior. O prevenci ví jen zlomek
Mezi nejčastější formy onemocnění zaviněné pneumokokem patří záněty mozkových blan či středouší a zápaly plic. Pneumokokové infekce způsobují úmrtí každého čtvrtého nakaženého seniora staršího 65 let. Přitom o účinné prevenci v podobě bezplatného očkování ví v České republice pouze 17 procent obyvatel starších 50 let.
Nákazu pneumokokem provázenou kašlem či horečkou lidé podle odborníků často zaměňují za nachlazení. Tato bakterie je přitom jednou z příčin vážných zápalů plic a nebezpečných zánětů včetně zánětu mozkových blan. Jen loni kvůli němu zemřelo 66 pacientů, z nichž více než polovina byla ve věku nad 65 let.
„Ve vyšším věku se přirozeně imunita trochu snižuje. Bohužel se tak někteří senioři dostanou na hranici, kdy jsou antibiotika schopná bakterii zabít, ale tělo se s tím už nedokáže vyrovnat,“ uvedla už před časem primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Každý čtvrtý senior nad 65 let kvůli poklesu imunity ve vyšším věku při nakažení touto bakterií umírá.
Bakterie se šíří vzduchem stejně jako chřipka
Některý z 90 typů pneumokoků má v dýchacích cestách podle Roháčové asi pět až deset procent dospělých a 20 až 40 procent dětí. Jejich imunita si s bakteriemi většinou poradí a ty vymizí nebo je nahradí jiný typ. Rizikovým faktorem pro nákazu je kouření, pobyt v prašném prostředí, ale také chřipka nebo alergie.
Bakterie se podobně jako chřipka šíří vzduchem. Způsobují záněty uší, kloubů, vedlejších dutin, ale i pobřišnice, krve či mozku. Mezi nejzávažnější komplikace patří zápal plic. Jenže spousta seniorů prý nemá tušení, že pneumokoková onemocnění typu zápalu plic jsou pro ně vysoce riziková.
„Jen zdravý člověk se může věnovat naplno svým zájmům a koníčkům a žít společenský život. Proto jsme rádi, že se podařilo prosadit do novely zákona o zdravotním pojištění plnou úhradu pneumokokové vakcíny, která je pro osoby v seniorském věku účinnější a šetrnější,“ uvedl ředitel organizace Život 90 Jan Lorman.
Senioři očkování nepodceňují, chybí jim ale informace
Podle něj senioři význam očkování uznávají, často jim však chybí finance v případě doplatku pacientem. V případě pneumokokové nákazy, kde mezi osobami nad 60 let počet nakažených strmě stoupá, je význam proočkovanosti obzvlášť důležitý.
Česká republika má nejnižší procento očkovaných proti pneumokokovým infekcím v Evropě ve skupině starších dospělých (50+): pouze tři oproti 12 procentům v rámci Evropy. Nejčastějšími důvody, proč se dotazovaní dosud nenechali očkovat proti pneumokokovému zápalu plic, jsou přesvědčení, že existuje lepší způsob, jak se chránit a to, že si necítí ohroženi nákazou. Dalším významným důvodem je i fakt, že tento typ vakcinace jim jejich lékař nenabídl.
V rámci osvětové akce se nechala naočkovat i Daniela Kolářová
„Je důležité zajistit, aby senioři, ale i jejich nejbližší rodina, která může ovlivňovat jejich zdraví, chápali závažnost pneumokokových onemocnění a to, že mohou mít dlouhodobé až fatální následky, i to, že tato onemocnění mohou postihnout prakticky kohokoliv, dokonce i ty, kteří o sebe pečují a žijí zdravým způsobem,“ doplňuje primářka Roháčová a tím, že zotavení může trvat i několik měsíců po hospitalizaci a nemoc může mít dlouhodobý dopad na práci, společenský život a nezávislost.
V Praze proto proběhla i osvětová akce „Pneumokok není pro starý“, během které byly pod odborným dohledem lékařů z Nemocnice Na Bulovce proočkovány desítky seniorů proti pneumokokovým nákazám. Očkovat se nechali také herci Daniela Kolářová a Stanislav Zindulka. Akce se uskutečnila přímo v pražském sídle pořadatele - neziskové organizace Život 90.
„Cílem události bylo upozornit na důležitost prevence u seniorské populace a fakt, že od letošního září je účinná konjugovaná vakcína pro seniory plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Pneumokokové infekce způsobují úmrtí každého čtvrtého nakaženého seniora staršího 65 let,“ uzavřela organizace.