Přestože je práce zdravotní sestry velice fyzicky náročná a v minulosti roli ošetřovatelů zastávali převážně muži, v současné době je jich je jako šafránu. Podle prezidentky České asociace sester Martiny Šochmanové to může být důsledek genderových rolí a stereotypů. V současné době na této pozice v českých zdravotnických zařízeních pracuje pouze něco okolo dvou tisíců mužů.
„Nedostatek mužů - všeobecných sester - může být částečně výsledkem genderových rolí a stereotypů. I v Čechách panuje názor, že všeobecná sestra je ryze ženské povolání,“ upřesnila prezidentka České asociace sester (ČAS) Martina Šochmanová.
Zatímco žena je vnímána jako ošetřující a empatická, muži jsou přisuzovány vlastnosti jako bojovnost a agrese. Genderové rozdělní rolí ale v tomto případě není jediným kamenem úrazu, proč se muži z tohoto oboru pomalu ale jistě vytrácejí.
„Příčinou nedostatku mužů v našem oboru je podle mého názoru jednak nedostatečné finanční ohodnocení, psychická náročnost naší práce, velká zodpovědnost, přesčasy a práce na směny, která člověku naruší přirozený biorytmus,“ upřesnil předseda Přípravného výboru komory nelékařských zdravotnických pracovníků a zdravotní „bratr“ Tomáš Komínek.
Muži v oboru chybí po celém světě
Navíc v dnešní době už není role zdravotní sestry pouze ve starání se o nepohyblivé pacienty. Čím dál častěji jde o kvalifikovanější práci s moderní přístrojovou technikou. „V neposlední řadě je povolání všeobecné sestry posláním, jakkoli to může znít jako klišé. Faktem zůstává, že prozatím v českém zdravotnictví stále pracují lidé, které tato práce baví a naplňuje. Otázkou je, jak dlouho ještě,“ upřesnil Komínek.
Odliv mužů z pozic zdravotníků je ale celosvětovým fenoménem. V roce 2007 jich mezi registrovanými sestrami po celém světě bylo pouze něco málo přes 10 %. Přitom v minulosti tomuto oboru dominovali. Například ve starověkém Řecku byli muži pro tuto profesi školeni pod vedením antického lékaře Hippokrata. V devatenáctém století jako ošetřovatel působil i slavný americký básník Walt Whitman, který v době občanské války pečoval o tisíce raněných a nemocných.