Podle studie kanadských vědců děti pijící plnotučné mléko mají tendenci být štíhlejší než mladí, kteří pijí polotučnou variantu. Akademici analyzovali více než dvě desítky dříve provedených studií zaměřených na vliv spotřeby kravského mléka na dětskou obezitu, informoval server Daily Mail. V ČR trpí nadváhou či obezitou zhruba každé páté dítě.
Děti a mladiství, kteří pravidelně pijí plnotučné mléko, mají podle zjištění vědců o čtyřicet procent nižší pravděpodobnost nadváhy než ti, kteří pijí jinou nízkotučnou variantu mléka. Akademici se domnívají, že je tomu tak proto, že mléko obsahující více tuku u dětí způsobuje pocit naplnění po delší dobu, což ve výsledku znamená, že pak jedí méně.
Analyzováno 28 studií z nejrůznějších zemí
V rámci průzkumu vedeného vědci z torontské nemocnice bylo analyzováno osmadvacet studií z nejrůznějších zemí, které obsahovaly data o jednadvaceti tisících dětí ve věku mezi jedním až osmnáctým rokem.
Žádná z analyzovaných studií neprokázala, že děti, které pijí mléko se sníženým obsahem tuku, mají nižší riziko nadváhy či obezity. Naopak osmnáct prací naznačilo, že mladiství, kteří konzumují plnotučné mléko, mají menší pravděpodobnost, že budou mít nadváhu. Zbývajících deset studií nezjistilo vůbec žádnou souvislost.
Doporučení k přechodu na nízkotučné mléko?
„Podle našeho průzkumu děti, které následovaly současná doporučení (některých amerických a britských úřadů) o přechodu na mléko se sníženým obsahem tuku ve dvou letech věku, nebyly štíhlejší než ty, které konzumují plnotučné mléko,“ uvedl vedoucí autor studie, doktor Jonathon Maguire.
„Všechny studie, které jsme zkoumali, byly observační, což znamená, že si nemůžeme být jistí, zda plnotučné mléko bylo příčinou nižšího rizika nadváhy či obezity,“ doplnil Maguire.
Zhruba každé páté dítě v ČR trpí nadváhou či obezitou
Nadváha a obezita dospělých a zejména dětí je v posledních letech ve vyspělém světě velkým tématem. S nárůstem dětské obezity se potýká řada vyspělých zemí světa. Podle výzkumu zveřejněného v červnu minulého roku olomouckými vědci spolu s ministerstvem zdravotnictví, jehož se účastnilo na třináct tisíc dětí z 230 škol, trpí nadváhou či obezitou asi pětina českých dětí ve věku od 11 do 15 let.
Odborníci se většinou shodují, že vedle stravování je největším problémem v souvislosti s rostoucí nadváhou či obezitou v populaci nedostatek pohybu.