Násilnosti v Chile už mají přes 10 obětí. Zdražení jízdného byla poslední kapka, říká odborník

Nepokoje v Chile

Nepokoje v Chile si už vyžádaly několik lidských životů (zdroj: CNN/CHILEVISION)

Jedenáct mrtvých, desítky zraněných, vyhlášení výjimečného stavu v pěti provinciích a přítomnost armády v ulicích poprvé od odchodu generála Pinocheta, to je aktuální bilance demonstrací v jihoamerickém Chile. Příčinou protestů, které začaly minulý týden, bylo zdražení jízdného v metru. Podle odborníka na Jižní Ameriku Pavla Szobiho z FSV UK se protesty v Chile daly očekávat, a to hlavně kvůli rostoucím rozdílům mezi bohatými a chudými.

„Chilané nejsou naštvaní jen kvůli zdražení jízdného v metru hlavního města. To byla poslední kapka. Občané odvádí velké částky i na zdravotní pojištění, a přitom musejí často podstupovat dlouhé čekací lhůty na ošetření lékařem, i některé operativní zákroky,“ vysvětlil Pavel Szobi z Katedry severoamerických studií IMS, FSV UK.

„Santiago je strašně drahé, režie na normální život se vymykají možnostem střední třídy“

Velkým problémem je samozřejmě i růst sociální nerovnosti, kde se Chile nachází ještě před Spojenými státy. V roce 2017 byl příjem nejbohatších domácností 39krát vyšší než u těch nejchudších. „Polovina Chilanů si vydělá méně než dvanáct tisíc korun za měsíc, přitom nájem v hlavním městě často činí více než třicet tisíc korun za měsíc. Santiago je navíc strašně drahé, režie na normální život se vymykají možnostem střední třídy,“ řekl Szobi. I proto Santiago de Chile patří k nejdražším městům v Jižní Americe.

Podle Szobiho je problematický i fondový systém penzijního pojištění. „Penze, které jsou spravovány soukromými fondy, jsou pro spousty Chilanů neúnosně nízké,“ připomněl Szobi. Chilský penzijní systém byl reformován v roce 1981, tj. osm let po převratu generála Augusta Pinocheta. Ten do penzijního systému implementoval druhý tzv. fondový pilíř, který se skládá z individuálních účtů, kam si občané spoří soukromě. „Penzijní systém je několik posledních let kritizován kvůli výrazným rozdílům ve vyplácených důchodech, ale i kvůli vysokým administrativním poplatkům jednotlivých privátních fondů,“ dodal Szobi.

Prezident zdražení jízdenek odvolal, lidé stále protestují

Protesty a rabování v Chile pokračují navzdory tomu, že prezident Sebastián Piñera zrušil záměr zdražit jízdenky v hlavním městě. Podle úřadů zemřelo pět lidí v továrně na výrobu oděvů poté, co ji zapálili rabující lidé. Dnes brzy ráno byli nalezeni další tři mrtví v supermarketu ve městě San Bernardo. Ten byl podle úřadů také zapálen protestujícími. Kromě střetů s policií a rabování obchodů poničili protestující i metro v Santiagu de Chile.

„Bylo by hezké, kdyby lidé na ulici protestovali boucháním do hrnců a různými jinými způsoby. Ale toto? Ani v době, kdy jsme měli problém s režimem Pinocheta, jsme se metra neodvážili dotknout, protože jsme věděli, že metro je pro nás. A koukněte se na to teď! Toto je smutné, velmi smutné pro všechny, že jsme tu dnes a pokoušíme se to celé vyčistit,“ uvedla pro BBC News jedna z místních obyvatelek, která se podílela na vyčištění a obnovení provozu metra.

Tagy: