Ponechání miminka, aby se v noci vyplakalo, mu může dopomoci k tomu, aby bylo časem naopak klidnější. Vědci zjistili, že děti, které jejich rodiče nechávají v prvních šesti měsících života vyplakat, jsou méně často nezdravě závislé na rodičích a postupem času pláčou kratší dobu. O nové studii informoval server Daily Mail.
Podle studie vědců z britské University of Warwick kojenci, které rodiče ponechají se v noci vyplakat, pláčou do osmnácti měsíců věku znatelně kratší dobu. Hlavním zjištěním vědců však bylo, že ponechávání dětí v tom, aby se samy uklidnily, jim pravděpodobně nijak neublíží. Vědci sledovali 178 dětí a jejich maminek v průběhu prvního roku a půl života dítěte.
Pozitivní dopad na nezdravou závislost
Miminka, která rodiče nechali v prvních šesti měsících takzvaně „vyřvat“, na nich byla mnohem méně nezdravě závislá a měla menší pravděpodobnost problémů s chováním už ve věku osmnácti měsíců. A to navzdory předchozím názorům, že takové jednání, jako nechat dítě plakat, může jejich vývoj ovlivnit.
Odborníci tvrdí, že ponechání dětí se několikrát vyplakat a vyvztekat může pomoci v nastavení mantinelů a nejde o žádné zanedbání dětí, jak se mnozí úzkostliví rodiče obávají.
Chvíli počkejte, než začnete dítě uklidňovat
„Tyto výsledky ukazují, že rodiče nemusí mít strach, že ublíží svým dětem, pokud okamžitě nezasáhnou, když dítě začne plakat,“ uvedl vedoucí studie profesor Dieter Wolke. „Přiskočení kdykoliv dítě zakřičí může rodiče opotřebovat a vystavuje matky vyššímu riziku stresu a vyčerpání. Ve skutečnosti pak pro ně může být těžší být klidnými a dobrými rodiči.“
„Na základě těchto výsledků rodičům radíme počkat několik minut předtím, než utěší své děti, aby se učili uklidňování a ovládání… Jeden z prvních způsobů, kterými se děti učí sebekontrole, je usínání a ovládání svého pláče,“ dodal profesor Wolke.
Vědci ve studii také zjistili, že zhruba dvě třetiny matek nenechají své miminko bez uklidnění vyplakat krátce po narození. Více než polovina účastnic už tak však učinila několikrát po půl roce od narození dítěte.