Premiér Boris Johnson Zdroj: CNN
Předseda dolní komory parlamentu Spojeného království John Bercow odmítl návrh vlády znovu hlasovat o jedné a téže brexitové dohodě jako v sobotu. Johnson proto v úterý předloží britskému parlamentu text vyjednané brexitové dohody v zákonu, tak, aby mohl smlouvu převést do britského práva. Na to už ovšem čekají někteří poslanci, kteří prostřednictvím nových dodatků k zákonu chtějí zaručit, že Velká Británie zůstane v celní unii nebo bude vyhlášeno nové refe
Po pondělním zamítnutí o hlasování brexitové dohody čeká dolní komoru britského parlamentu v úterý první klíčové hlasování o zákonu o odstoupení od smlouvy. Podle britských médií má mít zákon více než 100 stránek. Mimo jiné musí vyřešit finanční dorovnání s EU. Přestože se hlasování bude nazývat matoucím způsobem „druhé čtení“, bude se reálně jednat o čtení první. Vzhledem k dnešnímu rozhodnutí Bercowa tak budou občané Velké Británie s napětím sledovat, zda ministerský předseda Boris Johnson bude disponovat dostatečným počtem hlasů v dolní komoře.
Hraje se o pár poslanců
Johnson se může spolehnout na podporu 287 hlasů, a to včetně dvaceti osmi poslanců upřednostňujících tvrdou linii vůči brexitu, jejichž hlasy se Therese Mayové nikdy nepodařilo získat. Johnson by měl mít také zaručené hlasy dvaceti nezávislých konzervativců, nejméně devíti poslanců opoziční Labour Party a nejméně čtyř nezávislých poslanců. Po odečtení dvou poslanců, kteří budou sčítat hlasy, se tak může opřít o 318 poslanců.
Proti dohodě se naopak staví 213 poslanců opoziční Labour Party, dále třicet poslanců Skotské národní strany (SNP), devatenáct liberálů, deset unionistů, dvanáct nezávislých, čtyř welští nacionalisté, tři konzervativci a jeden poslanec zelených. To je v konečném součtu 313 poslanců. Je tak zřejmé, že potenciálním jazýčkem na vahách bude pouze několik málo poslanců. Cena za přeběhlictví tak může být potenciálně vysoká.
Poslední apel Borise Johnsona
Britský premiér Boris Johnson v pondělí večer ještě stihl na svém twitterovém účtu zveřejnil video, ve kterém obhajuje nově vyjednanou dohodu a apeluje na její schválení.
„Prostřednictvím této nového dohody získáme zpět kontrolu nad našimi zákony, hranicemi, penězi a obchodem.“
This new deal means we can take back control of our laws, borders, money and trade. #GetBrexitDone 🇬🇧 pic.twitter.com/tfAzPzOGxO
— Boris Johnson (@BorisJohnson) October 21, 2019
Smlouva mezi EU a Velkou Británií zajišťuje, že Severní Irsko zůstane v britském celním prostoru. Všechny procedury související s přeshraničním pohybem zboží se budou, podle nově vyjednaného dokumentu, konat na vstupních bodech do Severního Irska. Kontroly by ovšem neměly probíhat na hranici s Irskem. Severní Irsko může zároveň od dohody po čtyřech letech platnosti odstoupit. EU by se měla schválením návrhu dohody zaobírat až po hlasování ve Spojeném království.
Dalibor Zítko