Děti a mládež, která nepije čistou vodu, konzumuje denně asi o 93 kalorií více ze slazených nápojů oproti dětem, které vodu pijí, vypočítali vědci. Experti varují, že se u těchto dětí zvyšuje riziko obezity. O studii, během níž vědci analyzovali návyky pitného režimu u 8400 dětí a mladistvých ve věku od dvou do devatenácti let, informoval server Daily Mail.
Téměř půl kilogramu váhy za měsíc a několik dní
Za více než měsíc (37 dní) totiž děti pijící pouze slazené nápoje zkonzumují o 3500 kalorií více, což stačí na přibrání necelého půl kila váhy (0,45 kilogramu). Ve Spojených státech amerických pak mladí lidé konzumují v průměru dokonce 143 kalorií denně ze slazených nápojů.
Například ve Velké Británii trpí podle oficiálních údajů asi třetina dětí od dvou do patnácti let nadváhou nebo obezitou. Ve Spojených státech amerických je pak obézní skoro každý pátý mladý člověk mezi šesti a devatenácti lety.
Děti a mládež by měli pít vodu každý den
Podle vedoucího nové studie Dr. Ashera Rosingera z Penn State Univerzity by měly děti pít vodu každý den a první volbou nápoje pro děti by měla být právě voda. „Protože pokud nepijí vodu, pravděpodobně ji nahradí jinými nápoji, jako jsou ty slazené cukrem, které jsou méně zdravé a více kalorické,“ uvedl Rosinger.
Vědci zjistili, že přibližně jedno z pěti dětí v konkrétní den nevypije ani doušek čisté vody. Například americké ministerstvo zemědělství doporučuje, aby více než deset procent denního kalorického příjmu občanů nepocházelo z přidaných cukrů – což děti, které nepijí vodu, překročí právě prostřednictvím slazených nápojů.
Daň z cukru jako nástroj v boji s obezitou
Ačkoliv 100 kalorií denně navíc nevypadá jako velké číslo, časem může mít podle profesora Rosingera značný dopad. Tři a půl tisíce kalorií, které tak tělo prostřednictvím slazených nápojů přijme za o něco více než měsíc, je podle Rosingera ekvivalentem jedné libry váhy (0,45 kilogramu).
Mezi cukrem slazené nápoje vědci v rámci studie zařadili limonády, slazené ovocné džusy, sportovní a energetické nápoje, slazený čaj nebo kávu. Nezahrnuli naopak stoprocentní ovocné džusy, nápoje slazené sladidly s nulovým obsahem kalorií nebo neslazené čaje.
Ve Velké Británii ve snaze snížit dětskou obezitu v dubnu minulého roku představili daň z cukru na jím slazené nealkoholické nápoje. Ty mají být největším zdrojem cukru pro děti a mládež.