Zažili válečný konflikt, každý na jiném kontinentu, ale odnesli si stejnou zkušenost. Nadia Murad - Mladá žena z Iráku a lékař Denis Mukwege z Konga promluvili o sexuálním násilí, které je součástí životů v jejich válkou zmítaných zemích. Oběma byla v pátek udělena Nobelova cena míru. Jejich proslovy při přebírání ceny nesou velmi temné poselství o osudech žen, které se staly oběťmi sexuálního otroctví.
„Drazí přeživší z celého světa, rád bych vám řekl, že skrze tuto Nobelovu cenu vás svět poslouchá a odmítá lhostejnost.“ Tak zněla slova Denise Mukwegeho, který na východě Konga založil nemocnici, která se dosud postarala o desetitisíce obětí, mezi kterými lze najít nejen dospělé ženy, ale také děti a dospívající dívky.
Sám Mukwege se málem stal obětí, když se ho v roce 2012 pokoušeli zabít ozbrojení muži. Tím ho donutili dočasně opustit zemi. Ve své řeči kritizoval přístup vlády, která podle něho v oblasti sexuálního násilí nepodniká patřičné kroky.
Doktor Denis Mukwege se svými kolegy v nemocnici v Kongu Zdroj: AP
Znásilnění se stalo jedním ze způsobů, jak rebelové terorizují civilní obyvatelstvo. Podle OSN se v zemi odehrálo tisíce případů znásilnění žen, dětí i mužů. K podobné brutalitě dochází i v zemích, kde části území ovládá Islámský stát. Nadia Murad byla jednou z tří tisíc dívek a žen ze skupiny Jezídů, která byla v roce 2014 unesena militanty a prodána do sexuálního otroctví. Byla znásilňována a mučena po dobu tří měsíců, než se jí podařilo uniknout. Nadia utekla do Německa, kde podsoupila léčbu, po které se rozhodla mluvit o hrůzách, které zažila.
Nadia od roku 2016 pomáhá OSN při vyšetřování válečných zločinů páchaných v islámských zemích. Ve svém proslovu při přebírání ceny Nadia připomněla, že 1 300 dětí a žen stále zůstává v zajetí. Letošní Nobelova cena za mír přichází v době, kdy svět diskutuje o utlačování žen. Hlavním symbolem se stala „kampaň“ Me Too, která upozorňuje na sexuální obtěžování ve společnosti. Podle Berit Reiss-Andersenové, členky komise Nobelovy ceny, sice válečné zločiny a #MeToo nejsou totéž, ale je důležité, že se o utrpení žen začalo celosvětově mluvit.
Nadia Murad Zdroj: AP