Vědci z jihokorejské univerzity v Soulu vyvinuli nový typ robotických kontaktních čoček, které lze bezdrátově nabíjet a které by mohly přiblížit širokou škálu futuristických využití kontaktních čoček blíže realitě. Také by mohly skrze slzy nebo stav oka diagnostikovat některé nemoci. Informoval o tom server Daily Mail.
Nové čočky jsou postaveny na základu kruhové průsvitné antény a dvoukruhového superkondenzátorového systému, který může nepřetržitě přijímat energii, aniž by bylo potřeba ho zapojovat do externího zdroje. Superkondeznátor se nachází kolem vnějšího okraje duhovky tak, aby bylo zajištěno, že pohled uživatele nebude zakrytý.
Experimentální čočky budou rovněž schopny odebírat elektrickou energii bez zvýšení své teploty, čímž se v dlouhodobém horizontu eliminuje potenciální příčina poškození čoček či zranění uživatele.
Science fiction funkce brzy realitou?
Vědci pro výrobu čočky využili místo pevného materiálu materiál měkkých kontaktních čoček, aby byla možnost čočky nosit v rámci co nejširší škály okolností a prostředí.
„Vytvořená inteligentní čočka je flexibilní jako jakákoli jiná běžná kontaktní čočka, přičemž její obvody jsou využity ke kontrole nejrůznějších biologických indikátorů skrze slzy uživatele. Také svému nositeli umožní snadný přístup k zážitkům z takzvané rozšířené reality na úrovni science fiction filmů,“ uvedla ve svém prohlášení národní výzkumná nadace, která s výzkumem pomáhala.
Vědci ze Soulu věří, že jejich kontaktní čočky mohou být použity nejen ke zlepšení vidění uživatelů, ale také mohou sledovat jejich oči z hlediska možných zdravotních problémů. „Vyvineme chytré kontaktní čočky pro diagnostiku nemocí, které budou moci být automaticky detekovány skrze slzy nebo stav oka,“ uvedli vědci a dodali, že plánují také vývoj rozšířené reality (AR) rozvojem chytrých kontaktních čoček s integrovanou navigací a s průhledným displejem.
Objevů v oblasti čoček bylo letos více
Letos se nejedná o první publikovaný objev v oblasti kontaktních čoček. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu vyvinuli robotickou kontaktní čočku, která by jejímu nositeli umožnila přibližovat (zoomovat) určité objekty prostřednictvím mrkání.
V létě byl odhalen také patent společnosti Samsung, který nastínil plány vývoje bezdrátových kontaktních čoček, které budou podporovat rozšířenou realitu.