Gorily horské patří k nejohroženějším živočišným druhům na naší planetě. Tito druzí největší primáti na světě přežívají na malém území v horských oblastech střední Afriky. Přírodovědci teď přišli s potěšující zprávou: Počet goril stoupá! Za posledních osm let se jejich populace rozrostla o téměř čtvrtinu. Informace přinesla agentura Reuters.
Během posledního sčítání napočítali přírodovědci 1004 goril horských. To je značný nárůst oproti předchozímu průzkumu z roku 2010, kdy se prokázala přítomnost jen 786 příslušníků tohoto kriticky ohroženého druhu. „Tato čísla jsou sutečně pozoruhodná, daleko přesahují naše očekávání. Je to výsledek spolupráce a snahy tří států,“ neskrává nadšení Mike Cranfield z nadace Gorilla Doctors.
Gorily horské jsou hlavním lákadlem pro turisty, kteří míří do horských oblastí na pomezí Demokratické republiky Kongo, Ugandy a Rwandy. V místě, kde gorily žijí, se navíc vyskytují i další vzácní endemiti, kterým úsilí o záchranu goril pomáhá také.
Všechny ale neustále ohrožují zásahy lidí do jejich přirozeného prostředí. Farmáři loví vzácná zvířata buď kvůli masu, nebo kvůli trofejím, které následně prodávají do zahraničí. V oblasti působí také řada pytláků a ozbrojených skupin. Kongo navíc povolilo ropným společnostem, aby začaly s vrtnými pracemi v oblasti Virungy – největší africké rezervace, kterou pokrývá deštný prales. To by mohlo mít pro gorily horské velice špatné následky, protože právě Virunga je domovem více než poloviny z nich.