Vědci z univerzity v Čchang-ša na základě svých zjištění varují, že by muži měli přestat pít alkohol alespoň šest měsíců a ženy alespoň jeden rok předtím, než se budou pokoušet o početí dítěte, aby své potomky ochránili před vyšším rizikem vrozených srdečních chorob. O studii informoval server Daily Mail.
V rámci studie čínští vědci sledovali 340 tisíc porodů. Zjistili, že muži, kteří pravidelně konzumovali vysoké množství alkoholu tři měsíce před početím, zvyšovali riziko, že jejich potomek bude mít určitou vadu o 42 procent pravděpodobněji ve srovnání s muži, kteří nepili. U žen, které v tomto období konzumovaly alkohol, se riziko zvýšilo o šestnáct procent.
Dostatečně dlouhý detox prospěje potomkům
Časté nadměrné pití definované jako pět nebo více drinků za večer souviselo s o 52 procent vyšší pravděpodobností vrozených vad u mužů a šestnáctiprocentním nárůstem u žen.
Vědci na základě výzkumu doporučují, aby muži nepili žádný alkohol půl roku před snahou o početí a ženy nejlépe jeden rok - a samozřejmě vůbec pak během těhotenství. Tím rodiče sníží riziko vrozených vad u svých potomků. Je známo, že alkohol může poškodit plod a přivodit vrozené vady.
Pití alkoholu dokonce během těhotenství pak může vést k duševním i fyzickým problémům dítěte, včetně špatného růstu, dětské mozkové obrny, poruch učení.
Analýza má své limity, ale ohledně alkoholu je striktní
Vědci v rámci výzkumu srovnali nejrelevantnější data publikovaná mezi lety 1991 až 2019, která čerpali z 55 studií. Ta pak obsahovala údaje o 297 587 dětech narozených bez vrozené vady a 41 747 dětech, které na svět přišly s vrozenou vadou.
„Ačkoliv naše analýza má své limity – například nebyl řešen typ alkoholu – naznačuje, že muži a ženy plánující rodinu by se měli vzdát alkoholu,“ uvedl vedoucí studie. „Pozorovali jsme rostoucí riziko vrozených srdečních vad při zvyšování konzumace alkoholu rodiči. Tento vztah nebyl statisticky významný při nižších množstvích.
Nejčastějšími dětskými vrozenými vadami jsou srdeční choroby, které každoročně postihují kolem osmi procent novorozenců. Jsou hlavní příčinou úmrtí miminek v jejich prvním týdnu života a mohou také zvýšit pravděpodobnost kardiovaskulárních chorob v pozdějším životě.