Muž z Londýna se stal druhým člověkem na světě, který byl vyléčen z HIV, potvrzují lékaři. Podle testů je tělo Adama Castilleja více než 30 měsíců po ukončení antiretrovirové terapie stále bez přítomnosti viru, informovala BBC.
Léky na HIV však čtyřicetiletého muže nevyléčily. Za jeho uzdravením stojí kmenové buňky, které mu byly podány v rámci léčby rakoviny, kterou měl také, informoval vědecký časopis Lancet HIV. Dárci těchto kmenových buněk mají neobvyklou genovou mutaci, díky níž jsou tito jedinci, a nyní i Adam Castillejo, imunní proti viru HIV. V roce 2011 se Timothy Brown, též zvaný „berlínský pacient“, stal první osobou vyléčenou z HIV po tři a půl roku trvající léčbě na podobném principu.
Adam Castillejo, řečený „londýnský pacient“, nemá podle lékařů detekovatelnou aktivní infekci HIV v krvi, spermatu ani tkáních. Nyní uplynul rok od té doby, co mu lékaři tuto zprávu poprvé oznámili.
Z mnohaletých výzkumů je patrné, že transplantace kmenových buněk zabraňují replikaci viru uvnitř těla tím, že pacientovy vlastní imunitní buňky nahrazují buňky dárcovské, ty pak odolávají infekci HIV. Hlavní vědec pro tento výzkum profesor Ravindra Kumar Gupta z Cambridgeské univerzity pro BBC News uvedl, že tento postup představuje vyléčení z HIV téměř s jistotou. „Naše zjištění ukazují, že úspěch transplantace kmenových buněk jako léku na HIV, který byl poprvé zaznamenán před devíti lety u berlínského pacienta, lze replikovat.“
Tato agresivní terapie byla primárně používána k léčbě rakoviny u pacientů, nikoli HIV. Léčba pomocí transplantace kmenových buněk tedy nebude možností pro miliony lidí na světě, kterým bylo HIV diagnostikováno. Současné léky proti HIV zůstávají velmi účinné, což znamená, že lidé s virem mohou žít dlouhý a zdravý život, uvedla BBC.
Profesor Gupta dále uvedl: „Je důležité si uvědomit, že tato léčba je vysoce riziková a používá se pouze jako poslední možnost pro pacienty s HIV, kteří mají také život ohrožující hematologické malignity. Nejedná se tedy o léčbu, která by byla široce nabízena pacientům s HIV, kteří jsou na úspěšné antiretrovirové léčbě.“
Vědec dodává, že ale existuje naděje, že se v budoucnu podaří najít lék na bázi genové terapie.