Na internetu se v poslední době začaly šířit „zaručené návody“, jak se chránit před nákazou koronavirem či jak nemoc léčit. Instrukce mnohých z nich ale mohou být životu nebezpečné. Twitter se proto rozhodl tyto příspěvky odstraňovat, aby zabránil šíření dezinformací a paniky, informoval Daily Mail.
Nebezpečné mohou být také konspirační teorie spojené s koronavirem, například, že nařízení neustálého mytí rukou je propaganda mýdlových společností a lidé by je proto neměli podporovat.
Twitter také automaticky maže tweety, které se snaží propagovat třetí strany, manipulovat lidi nebo podněcovat paniku. Narůstá také vznik falešných účtů uznávaných autorit, skrze které pak lidé uvádějí nepravdivé informace, jako například, že karanténní období skončilo. Tyto účty se pomocí speciálního programu Twitter také snaží odstraňovat.
Sociální síť, která má miliony aktivních uživatelů, podle Daily Mailu uvedla, že obsah, který by mohl lidi vystavit vyššímu riziku nákazy COVIDem-19, je v naprostém rozporu s jejími bezpečnostními pravidly. To také zahrnuje falešná tvrzení, že určité skupiny lidí jsou náchylnější či naopak imunní k nakažení virem – například, že „lidé s tmavou kůží jsou imunní vůči COVIDu-19 kvůli produkci melaninu.“
Twitter se k záležitosti oficiálně vyjádřil následovně: „Tato zásadní opatření budeme prosazovat v úzké spolupráci s důvěryhodnými partnery, včetně úřadů veřejného zdraví a vlády a nadále budeme konzultovat informace z těchto zdrojů při kontrole obsahu na Twitteru,“ uvedl Daily Mail.
Jako příklady příspěvků, které budou odstraněny, uvedl Twitter komentáře od neznámých autorů, že „sociální distancování není efektivní,“ nebo že „chůze venku stačí k dezinfekci.“ Mnohem nebezpečnější příspěvky, které byly rovněž odstraněny, radily lidem, aby v rámci léčby či prevence nákazy COVIDem-19 pili bělidlo či koloidní stříbro.
Opatření Twitteru navazují na oznámení společností Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Reddit a YouTube ze začátku tohoto týdne, že v reakcích na pandemii budou spolupracovat s vládou. Ve společném prohlášení uvedli: „Pomáháme milionům lidí zůstat v kontaktu a zároveň společně bojovat proti podvodům a dezinformacím o koronaviru, zvyšovat autoritativní obsah na našich platformách a sdílet kritické aktualizace v koordinaci s vládními zdravotnickými agenturami po celém světě.“
Facebook také zakazuje reklamy, které mají za následek šíření paniky. Uživatelům, kteří vyhledávají informace a příspěvky spojené s koronavirem na této sociální síti, se má v blízké budoucnosti otevřít v horní části obrazovky okno, které je přesměruje na WHO (Světovou zdravotnickou organizaci) či příslušný zdravotnický úřad. Tam lidé najdou nejnovější informace a opatření spojená s pandemií a vyhnou se tak neověřeným a klamným informacím.