Politické strany, jejich přední představitelé, policie a státní zástupci mají údajně „přivírat oči“ před obviněními ze sexuálního zneužívání dětí spojenými s Westminsterským palácem (sídlo parlamentu Spojeného království), ignorovat oběti a prokazovat nadměrnou poddajnost tamním poslancům a ministrům bojujícím za očištění své reputace. Informovala o tom britská média.
Politické instituce významně po desetiletí selhávaly v reakcích na obvinění z pohlavního zneužívání dětí „aktivním krytím a ochranou pachatelů“ a zakrýváním obvinění, uvádí server Independent s odkazem na britskou zprávu o nezávislém vyšetřování sexuálního zneužívání dětí.
O spiknutí organizované pedofilní sítě se nejedná
Dlouho očekávaná zpráva však podle serveru The Guardian odmítá jakékoliv spiknutí týkající se „organizované westminsterské pedofilní sítě“.
Podle 173stránkového textu navazujícího na slyšení z posledních dvou let bylo o několika vysoce postavených lidech včetně bývalých poslanců sira Petera Morrisona (zemřel v roce 1995) a sira Cyrila Smitha (zemřel v roce 2010) v sedmdesátých a osmdesátých letech známo, nebo se alespoň proslýchalo, o jejich sexuálním zájmu o děti. Měli však být mnoha cestami, které zahrnovaly i policii, před stíháním chráněni.
Bývalý důstojník britské metropolitní policie Robert Glen v průběhu šetření uvedl, že jeho tým měl dostatek důkazů ke stíhání sira Cyrila Smitha za sexuální trestné činy vůči mladým chlapcům v sedmdesátých letech. Dodal ale, že vyšetřování bylo zmařeno vyššími důstojníky, kteří tvrdili, že bylo „příliš politické“.
Politické autority ani policie nejednaly
Podle zprávy si členové Liberální strany „byli pravděpodobně vědomi obvinění proti Smithovi,“ ale „neudělali nic pro zabránění jeho politickému postupu“. Tehdejší leader strany lord David Steel měl údajně při vyšetřování přiznat, že předpokládal, že se Smith dopustil trestných činů, ale neučinil žádné kroky, protože k tomu došlo „dříve, než byl vůbec členem strany“.
Proti siru Peteru Morrisonovi zase koncem osmdesátých let vyvstalo obvinění, že byl policií chycen při obtěžování patnáctiletého chlapce ve vlaku v Crewe. Morrison se stal v roce 1990 osobním parlamentním tajemníkem Margaret Thatcherové a o rok později pasován na rytíře. Thatcherová si podle kabinetního tajemníka lorda Armstronga měla být zvěstí kolem Morrisona vědoma.
Živý obraz korupce v centrálním Londýně 60., 70. a 80. let byl ve zprávě vylíčen několika svědky. Drahá auta se staršími muži okolo Piccadilly Circus měla nabírat mladé chlapce a muže, kteří se okolo poflakovali. Chlapci měli být často ve věku mezi 11 až 22 lety a pocházeli ze slabšího sociálního prostředí.
Domky navštěvované celebritami a politiky, kterých si policie nevšímá
Bývalý dlouholetý poslanec lord Taverne popsal setkání z roku 1966 s ministrem vnitra Royem Jenkinsem a tehdejším komisařem metropolitní policie sirem Joe Simpsonem, během kterého Simpson poznamenal, že je ve Westminsteru několik domů, které nevyšetřují, protože jsou navštěvovány celebritami a poslanci.
Zpráva dospěla k závěru, že sice nenašla žádné důkazy o organizované síti pedofilů v srdci vlády, ale existuje politická kultura, která si cení své reputace mnohem více než osudu zúčastněných dětí. Výsledky šetření také navrhují pět doporučení včetně toho, aby všechny politické strany měly komplexní bezpečnostní politiku a procedury a vyzývají vládu, aby znovu prodiskutovala možnost posmrtného odebrání vyznamenání.
„Doufáme, že tato zpráva a její doporučení povedou politické instituce k upřednostnění potřeb a bezpečnosti zranitelných dětí,“ dodali autoři textu.