Pandemie COVID-19 má podle chorvatského biologa souvisí s návratem mořských savců do některých jindy pro ně ne tak typických oblastí výskytu. Delfíni a velryby jsou jindy rušeni hustou sítí námořní dopravy, jež je v současné době kvůli pandemii koronaviru utlumena. V posledních dnech internetem koluje řada snímků mořských živočichů.
Hrvoje Čižmek, biolog z chorvatského sdružení mořských výzkumníků, podle webu Balkan Insigt uvedl, že kytovci používají zvuk ke komunikaci a hustá námořní doprava je ruší. Proto se obvykle rušným vodám vyhýbají. Podotkl však, že velryby se v Jaderském moři čas od času objevují i tak.
Odvažují se nyní mnohem blíže ke břehům
„Pokud jde o současné případy, obzvláště ten s velkou velrybou, která byla zpozorována před několika dny a zřejmě je stále někde v Jaderském moři, jde o normální jev v tuto roční dobu,“ uvedl Čižmek s tím, že Středozemní moře je domovem velrybích populací, které se v dubnu nebo květnu připlouvají na Jadran krmit planktonem.
Jedna z nich byla viděna poblíž chorvatského ostrova Šolta. Vody u poloostrovního lesoparku Marjan ve Splitu zas poctilo návštěvou osm delfínů, kteří se stejně jako šoltská velryba stali hitem sociálních sítí.
Podle Čižmeka se tito fascinující tvorové nyní odvažují mnohem blíže ke břehům než je obvyklé. „Je tam asi daleko více delfínů, než kolik jich teď lidé vidí. Máme hodně zpráv o tom, že delfíni byli zahlédnuti z balkónů domů na pobřeží, které mají dobrý výhled na zátoky či průlivy.“
I dobré věci v době pandemie. Alespoň z pohledu přírody...
Moře je čistší i na druhém břehu Jaderského moře, u italských Benátek, které byly tvrdě zasaženy epidemií a kde je pohyb lidí silně omezen.
V době koronavirové krize se dějí i dobré věci. Tyto dobré věci se netýkají lidí, ale většinou přírody.
Čižmek zmínil, že v době pandemie se dějí i dobré věci. Lidé by se podle něj mohli z dnešní situace poučit a být vnímavější vůči životnímu prostředí. „Příroda se mohla nadechnout,“ řekl a vyjádřil naději, že až pandemie pomine, lidé si „začnou přírody o trochu více vážit“.
iPrima, ČTK