CNN Prima News biolog

biolog

Výpis příspěvků ke štítku „biolog“

Válek o členovi z TSS: Kdyby dělal zkoušku z epidemiologie, tak vyletí

„Chránit se proti koronaviru musíme, covid není žádná chřipečka,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Reagoval tak na slova bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Jindřicha Rajchla (TSS), který zpochybnil efektivitu očkování. „Kdybyste dělal zkoušku z epidemiologie, letíte i na třetí termín,“ dodal Válek.

Největší savec světa se vrací k pobřeží Španělska. Může za to klimatická krize?

Do vod Atlantického oceánu u španělského pobřeží se po více než 40 letech vracejí plejtváci obrovští, píše web The Guardian. Vědci si zatím nejsou jistí, proč tomu tak je. Někteří odborníci se domnívají, že kytovce, kteří dorůstají délky přes 30 metrů, žene do míst, kde byli dříve téměř vyhubeni, klimatická krize. Další experti míní, že by za návratem do původního prostředí mohl být stesk plejtváků obrovských po původním prostředí jejich předků.

Zázraky zvířat a lidí: Netopýří muž hraje basket, ptáci slyší bouřku pár dnů dopředu

Někteří psi prý u páníčka poznají covid, jiná zvířata mají vnitřní kompas, slyší bouřku několik dnů dopředu, mají ultrafialové vidění. Biolog Jaroslav Petr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že němé tváře často dokáží věci, ze kterých se tají dech. O neobyčejné komunikaci a vnímání živočichů i lidí napsal knihu, která je nominována na cenu Magnesia Litera.

Lidé musí vědět, kde se v Česku šíří mutace. Přitom se na ně netestuje, říká biolog

Veškeré informace o mutacích koronaviru v Česku by měly být veřejné, je přesvědčený ředitel laboratoře Elisabeth Pharmacon a biolog Omar Šerý. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že když lidé budou vědět, kolik takových případů v zemi je a kde se vyskytují, budou opatrnější. Jeho laboratoř v Brně od pondělí zkoumá britskou a jihoafrickou mutaci u všech pozitivních vzorků na COVID-19 a od středy svou testovací sadu nabízí i všem laboratořím v České republice.

Bez drastických opatření přírůstky nakažených prudce vyskočí, varuje biolog Flegr

Trefně předpověděl vývoj epidemiologické situace v Česku během první vlny pandemie koronaviru. Nyní evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr varuje před druhou vlnou a jejími nástrahami. Podle něj Česko musí znovu zavést drastická hygienická opatření, jinak prý „denní nárůstky nakažených rychle vyskočí nad tisíc a už tam zůstanou“. V dlouhodobém horizontu se ovšem podle něj stane z COVID-19 podobně neškodné onemocnění, jako je třeba rýma.

Pozitivní vliv COVID-19? Návrat mořských savců

Pandemie COVID-19 má podle chorvatského biologa souvisí s návratem mořských savců do některých jindy pro ně ne tak typických oblastí výskytu. Delfíni a velryby jsou jindy rušeni hustou sítí námořní dopravy, jež je v současné době kvůli pandemii koronaviru utlumena. V posledních dnech internetem koluje řada snímků mořských živočichů.

Návrat delfínů a velryb je pozitivním dopadem koronaviru, míní biolog

Teorie o vlivu pandemie COVID-19 na návrat mořských savců, jako jsou delfíni nebo velryby, do některých oblastí může být opravdu správná, domnívá se chorvatský biolog. Kytovce totiž ruší jindy hustá námořní doprava, která je nyní v důsledku koronavirové krize utlumena. Snímky velryb a delfínů v Jaderském moři zaplavily v posledních dnech chorvatské sociální sítě.