Zdravotní sestry - ilustrační foto
Podle prezidentky České asociace sester (ČAS) Martiny Šochmanové se musíme připravit na masivní nápor v nemocnicích. Předpokládá, že teprve vznikne enormní potřeba postarat se o vážně nemocné pacienty. Navíc bude nutné definovat postupy pro personál, aby pak mohl jednat v klidu a podle nacvičených scénářů.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v České republice přesáhl tisícovou hranici. Za jediný den přibývá více než 100 nových nakažených. Šesti lidem se podařilo nákazu překonat, ale několik pacientů je ve velmi vážném stavu.
„Jsme teprve na začátku, denně slýcháme o zvyšujících se číslech nakažených, což je důsledek většího počtu testovaných. Z těchto čísel a zkušeností ze zahraničí víme, že jsme nyní na začátku,“ uvedla prezidentka ČAS Martina Šochmanová.
Je nutné vybavit zdravotníky
„Ty horší časy ještě asi přijdou, proto je nutné, aby byli zdravotníci vybaveni ochrannými pomůckami,“ uvedla Martina Šochmanová s tím, že je nutné definovat postupy kdy a kde se budou těžce nemocní hospitalizovat.
„Obecně platí, že nejvíce chráněni by měli v tuto chvíli být zejména ti v první linii, tedy ti, kteří se denně setkávají s pacienty z ulice,“ okomentovala situaci prezidentka ČAS. „Ideální stav je pak ten, aby byli chráněni všichni zdravotníci bez rozdílu.“
Prevence v první řadě
Podle Šochmanové je důležité dbát především na prevenci. „Snažit se odhalit potenciálního rizikového pacienta, tohoto pacienta izolovat a poskytnout mu zdravotní služby tak, aby se minimalizovalo riziko zatažení nemoci do vnitřních struktur nemocnic,“ uvedla. „Teď je nejdůležitější, že se rozjely dodávky osobních ochranných pomůcek, je nutné je co nejrychleji distribuovat směrem ke zdravotníkům.“
Každá nemocnice má navíc jiný počet ochranných pomůcek, které může mezi své zaměstnance distribuovat. „Je také rozdíl v tom, kterými pomůckami je nutné vybavit tu kterou část nemocnice."