Ruský prezident Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci mluvil o řadě témat: o růstu ruské ekonomiky, o stažení USA ze Sýrie, o údajné ukrajinské provokaci v Azovském moři, o britském obvinění z ruského podílu na otravě agenta Skripala nebo dohodě o likvidaci raket středního doletu. Informovala o tom agentura AP.
Růst ruské ekonomiky
Tradičně ruský prezident na své výroční tiskové konferenci vyzdvihl ekonomickou situaci. Ruské HDP má prý letos růst o 1,8 procenta, průmyslová produkce o 3 procenta. Rezervy tvrdých měn země se zvýšily ze 432 miliard dolarů na začátku roku na 464 miliard dolarů.
Uvítal stažení USA ze Sýrie
Vladimir Putin dále řekl, že souhlasí s rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa, že po porážce Islámského státu není třeba další přítomnost vojáků USA v Sýrii. Neopomenul zmínit argument, že přítomnost USA v Sýrii byla podle něj neoprávněná, protože nebyla schválena Radou bezpečnosti OSN ani vládou syrského prezidenta Bašára Asada. Dodal, že „pokud se USA rozhodnou stáhnout svůj kontingent, bude udělána správná věc“.
Varování před jaderným konfliktem
Ruský prezident rovněž poukázal na záměr USA odstoupit od Smlouvy o likvidaci nukleárních raket středního a krátkého doletu (INF). Řekl, že pokud USA v Evropě tyto rakety umístí, bude Rusko nuceno přijmout protiopatření. Varoval také před celosvětovou katastrofou v případě jaderného konfliktu.
Incident v Azovském moři
Vladimir Putin se dále věnoval nedávnému incidentu Ruska s Ukrajinou a obvinil prezidenta Petra Porošenka z námořní provokace v Azovském moři z důvodu posílení jeho slabých předvolebních preferencí. Incident se stal 25. listopadu, kdy ruská námořní stráž zadržela tři ukrajinská plavidla a 24 námořníků, kteří se pokoušeli plavit z Černého do Azovského moře.
Britské obvinění Ruska a Brexit
Vrátil se také k britskému obvinění Ruska ze zapojení do otrávení bývalého dvojitého agenta, čímž se podle něj Západ snažil oslabit a izolovat Rusko. To je dle jeho slov připraveno normalizovat vztahy. Poznamenal také, že jednání mezi Velkou Británií a EU ohledně Brexitu nejsou ruskou záležitostí, ale zdůraznil, že britská premiérka Mayová „musí naplnit vůli lidu“, v opačném případě by byla zpochybněna samotná demokracie.
Kdy se ruský prezident znovu ožení?
Během novinářských dotazů směřoval jeden na osobní život prezidenta: kdy se znovu ožení a s kým? „Jako rozumný člověk to jednou budu muset udělat,“ odpověděl a na oplátku se zeptal redaktora, zda je on sám ženatý. Na odpověď novináře, že ženatý je, Putin reagoval: „Je ženatý a chce, abych se měl také stejně dobře.“