Ředitel britské tajné služby MI6 Alex Younger upozornil na naléhavou potřebu nové éry špionáže, v níž by měly zastávat důležitou roli umělá inteligence a robotika. Zejména co se týká konfrontace s problémovými státy, uvedl deník The Telegraph.
Alex Younger teprve ve svém druhém veřejném proslovu za svého čtyřletého úřadování řekl, že Velká Británie musí vstoupit do věku „čtvrté generace špionáže“, aby se udržela v bezpečí.
Ředitel v projevu adresovaném studentům své mateřské univerzity v St. Andrews poukázal rovněž na význam posílení britských bezpečnostních vazeb s evropskými partnery v souvislosti s blížícím se Brexitem.
Varování před kybernetickou válkou
Dále varoval před nebezpečnými protivníky, kteří jsou ochotni využít obrovských skoků v kybernetických technologiích k útokům na Británii způsobem odlišným od tradičního válčení. Zmínil příklad „zákeřného chování“ Ruska, například v kauze atentátu na Sergeje Skripala.
Rusko a kybernetické války: jak válčí Putin ve 21. století
Války už dávno nejsou jen tanky, děla a bombardování. Mnohem větší úlohu hraje internet... a hybridní války prezidenta Putina.
„Éra čtvrté průmyslové revoluce volá po čtvrté generaci špionáže: fúzí našich tradičních lidských dovedností se zrychlenými inovacemi, novými partnerstvími a myšlením, které mobilizuje rozmanitost a posiluje mladé.“
Umělá inteligence, robotika nebo nanotechnologie
Čtvrtá průmyslová revoluce, která následuje po digitální revoluci internetového věku, by měla znamenat velký průlom v oblasti širokého využití umělé inteligence, robotiky, nanotechnologií a kvantové výpočetní techniky.
MI6 bude rovněž muset rekrutovat novou generaci mladých špionů z různorodého prostředí. Ke studentům pak uvedl: „Chci promluvit k mladým lidem, kteří se nikdy neviděli v MI6… Nezáleží na tom, odkud jste. Pokud chcete být rozdíloví a myslíte si, že byste mohli mít, co je třeba, pak je možné, že máte to, co potřeba je a doufáme, že uděláte krok dopředu.“