Injekce Zdroj: CC BY-SA 3.0
Jako jediný dostal experimentální lék na COVID-19. Ve velmi vážném stavu na něj čekal týden. Třiapadesátiletému pacientovi lék aplikují třetí den. Podle ředitele VFN Davida Feltla je stav nemocného stále velmi vážný, vykazuje ale jisté známky zlepšení. Ty se však u pacienta objevily ještě před podáním Remdesiviru, sdělil Feltl.
První a zřejmě i na dlouho poslední
53letý pacient je jediným v Česku, jemuž bylo podání experimentálního léku schváleno. Americká společnost Gilead, která Remdesivir pod vedením Čecha Tomáše Cihláře vyvinula, oznámila, že z důvodu přílišné poptávky v posledních dnech přestává povolení k pokusné léčbě udělovat. Výjimkou jsou těhotné ženy a děti mladší 18 let.
Nakažený muž byl začátkem března hospitalizován v Thomayerově nemocnici v Krči s podezřením na zápal plic. Jeho stav se ale během pár dní rapidně zhoršil, musel být proto převezen do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a napojen na speciální podporu ECMO, která je schopna převzít dočasně funkci plic i srdce.
„Nadále je to experimentální léčba, situace je mnohem složitější, než že přišel lék a zachránil pacienta,“ uvedl Feltl ke stavu muže. Přednosta anesteziologické kliniky VFN Martin Balík sdělil novinářům, že terapie je komplexní a nemocnice na lék čekala týden, což je podle něj vzhledem k závažnému zdravotnímu stavu pacienta velmi dlouhá doba. Pozitivní informací ovšem zůstává, že podání léku pacientovi nepřitížilo, přednosta anesteziologické kliniky ale dodal, že stále není jisté, zda je v rámci léčby Remdesivir klíčovou substancí.
Remdesivir byl původně vyvinut pro léčbu eboly. Z důvodu zastavení jejího šíření však bylo testování léku přerušeno. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by mohl být tento lék na COVID-19 účinný, v minulosti totiž prokazatelně zabíral v léčbě příbuzných koronavirů SARS a MERS.