V Arktidě roste počet případů kanibalismu u ledních medvědů, který má souviset s táním tamních ledovců a s lidskou činností narušující jejich přirozené prostředí, uvedl tento týden podle agentury AFP ruský vědec.
„Případy kanibalismu mezi ledními medvědi jsou dlouho zažitým faktem, ale obáváme se, že zatímco dříve byly takové případy spíše vzácné, nyní jsou zaznamenávány docela často,“ uvedl populární expert na lední medvědy Ilja Mordvintsev.
Nedostatek jídla i větší přítomnost lidí v oblasti
„Tvrdíme, že kanibalismus u ledních medvědů roste,“ uvedl vedoucí výzkumník moskevského Severtsov Institute of Problems of Ecology and Evolution (Institut pro problémy ekologie a evoluce).
Během své prezentace v Petrohradě Mordvintsev naznačil, že toto chování může být způsobeno nedostatkem jídla. „V některých ročních obdobích je tam nedostatek jídla a velcí samci útočí na samice s mláďaty,“ řekl vědec.
Nárůst případů může být také částečně způsoben tím, že v Arktidě pracuje více lidí než dříve a ti hlásí takové chování. „Nyní získáváme informace nejen od vědců, ale také od rostoucího počtu pracovníků v ropném průmyslu nebo zaměstnanců ministerstva obrany.“
Lodní dopravní trasa pro přepravu plynu
Oblast od zálivu Ob do Barentsova moře, kde jsou medvědi zvyklí lovit, je navíc nyní rušnou dopravní trasou pro přepravování zkapalněného zemního plynu, uvedl další příčinu Mordvintsev. „Záliv Ob byl vždycky lovištěm ledních medvědů. Nyní má prolámané ledy po celý rok,“ uvedl s odkazem na aktivní těžbu plynu na obrovském poloostrově Jamal.
Rusko, které je klíčovým světovým vývozcem ropy a plynu, pokračuje v rozvoji svého těžebního potenciálu v Arktidě. A rovněž významně vylepšilo svá vojenská zařízení v oblasti.
Další ruský vědec Vladimir Sokolov, který vedl četné expedice Arktického a antarktického výzkumného institutu se sídlem v Petrohradu, zmínil, že lední medvědi jsou letos zasaženi zejména neobvykle teplým počasím na Špicberkách západně od norského souostroví Svalbard, kde nejsou žádné ledové kry a je tam pouze málo sněhu.
Medvědi se čím dál více blíží k lidským osadám
Ruští vědci rovněž zaznamenali zvyšující se počet ledních medvědů migrujících z jejich tradičních lovišť kvůli tání ledů a globálnímu oteplování. Sokolov předpokládá, že lední medvědi by nakonec už více nelovili na zamrzlých mořských krách, ale omezí se na pobřežní oblasti a široká souostroví.
Rusové žijící v arktických osadách pravidelně informují o poplachu, který způsobují desítky medvědů přibližující se lidským obydlím, zejména co se týká shánění si potravy na tamních skládkách.