CNN Prima News tání

tání

Výpis příspěvků ke štítku „tání“

Nejhorší katastrofa za 80 let. Kvůli povodním v Kazachstánu bylo evakuováno sto tisíc lidí

V Kazachstánu si povodně způsobené jarním táním vynutily evakuaci více než 96 tisíc obyvatel, z toho téměř třetinu, 31 tisíc, představují děti, uvedl ve středu podle kazachstánského portálu Tengrinews.kz Sajpaš Jerasyl z ministerstva pro mimořádné situace. S nasazením vrtulníků se podařilo zachránit 2 823 lidí, včetně 865 dětí, dodal.

V Antarktidě uhynuly tisíce tučňáků, roztál pod nimi led. Jejich kolonie zaniknou, varují vědci

Až 10 tisíc mladých tučňáků císařských uhynulo v Antarktidě kvůli tomu, že led pod nimi roztál a rozlámal se dříve, než jim narostlo voděodolné peří. To ptáci potřebují, aby mohli plavat v oceánu. Podle vědců z britského ústavu pro výzkum Antarktidy (BAS) jde o předzvěst vývoje, který nastane v budoucnu v souvislosti se změnou klimatu, uvádí na svých internetových stránkách britská stanice BBC.

Planetu ohrožuje skrytá hrozba, varují klimatičtí experti. Výzkum brzdí válka na Ukrajině

Permafrost, zmrzlá vrstva půdy, která se nachází pod velkou částí Ruska, Kanady či Aljašky taje znepokojujícím tempem. Globální důsledky v nadcházejících desetiletích jsou nepředvídatelné, mohou však hrát v klimatických změnách zásadní roli. Již dnes je pociťují lidé žijící poblíž polárních regionů. Okolí jejich domovů začínají totiž pohlcovat bažiny a dochází v nich k sesuvům půdy.

Z obřího ledovce v jižním Atlantiku se odlomil další kus. Může zasáhnout pevninu

Z obřího ledovce v jižním Atlantiku, jehož pouť v poslední době vědci bedlivě sledují kvůli možnému ohrožení fauny na neobydleném ostrově Jižní Georgie, se odlomil další kus. Masa ledu se kvůli podmořským proudům navíc otočila o 180 stupňů, což ale neznamená, že nakonec pevninu mine, uvedla Evropská kosmická agentura (ESA), která ledovec sleduje pomocí svých satelitů.

Za katastrofu u Norilsku může tající permafrost, míní ekologové

Havárii u ruského města Norilsk na Sibiři mnozí označují za největší ropnou nehodu v Rusku. 29. května se z tamní elektrárny vylilo zhruba 21 tisíc tun ropy do přilehlých řek, která poškodila floru a faunu. Došlo k takzvané ekologické katastrofě. Mohou za ni ruské úřady, které o nehodě informovaly pozdě? Nebo je na vině tající permafrost? V pořadu Interview o tom hovořili profesor a polární ekolog Josef Elster a člen hnutí Greenpeace Jan Freidinger.