CNN Prima News Arktida

Arktida

Výpis příspěvků ke štítku „Arktida“

Další záhadné úmrtí v Rusku. Šéf státního podniku vypadl z lodi, tělo našli až za dva dny

12. září 2022 22:01

Smrt v Rusku čím dál více obchází významné osobnosti spjaté s tamním byznysem či lidi, kteří můžou být leckomu nepohodlní. Naposledy záhadně zahynul generální ředitel ruského státního podniku Rozvoje Dálného východu a Arktidy Ivan Pečorin. Podle zveřejněných informací vypadl z lodi a jeho tělo se našlo až dva dny poté. Letos už navíc zemřel i jeho předchůdce.

Rusko denně pálí plyn za čtvrt miliardy určený pro EU. Obří plameny jsou vidět až z Finska

26. srpna 2022 12:13

Rusko nyní spaluje obrovské množství zemního plynu, denně odhadem za deset milionů dolarů (asi 247 milionů korun). Ukazuje to analýza expertů, na kterou se v pátek odvolává britská stanice BBC. Podle odborníků jde o plyn, který by za jiných okolností směřoval do Německa. Vědci mají obavy, že takové množství škodlivých uhlíkových emisí může urychlit tání ledovců v Arktidě.

Kontroverzní most na titulní straně. Časopis TIME oceňuje lávku na Dolní Moravě

13. července 2022 18:53

Visutý most v Dolní Moravě se objevil mezi nejlepšími místy světa roku 2022 podle amerického časopisu Time. Fotografie moravského mostu se dokonce dostala na titulní stranu časopisu. Na padesátimístném seznamu je také například Arktida či Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Nejvíce ocenění si podle žebříčku odnesl evropský kontinent.

Na pólech je až o 40 °C tepleji než je obvyklé. Ohromující, hodnotí anomálii vědci

20. března 2022 15:29

Oblasti u jižního i severního pólu v posledních dnech zažily teploty až o desítky stupňů Celsia nad průměry pro danou roční dobu. Překvapilo to řadu odborníků, informují na konci týdne americká média. Podle agentury AP v pátek údaje z meteorologických stanic na Antarktidě rozmetaly předchozí maxima a pohybovaly se až o 40 stupňů Celsia nad běžnými hodnotami z minulosti. Podobné informace předtím přicházely i z Arktidy, přičemž na obou stranách planety se teploty blížily bodu tání.

Vědci našli nejsevernější ostrůvek světa. U Grónska vznikl kus země, hrozí mu ale zmizení

29. srpna 2021 09:56

Pohyb ledových ker obnažil u Grónska malý ostrov, který je podle vědců v současnosti nejsevernější výspou zemské pevniny. Dánsko si jej ale zřejmě nárokovat nebude, uvedla agentura Reuters. Objev přichází v době, kdy Spojené státy, Rusko, Kanada, Dánsko a Norsko vedou zápas o nadvládu nad Arktidou, kde tající led vytváří nové rybolovné oblasti i námořní trasy.

Viry v ledu přežijí i stovky let, říká polární vědkyně Šabacká. Může jít o globální hrozbu?

23. srpna 2021 20:06

Led v sobě skrývá mrtvá těla, artefakty, ale i viry, popsala v pořadu Interview na CNN Prima NEWS polární vědkyně Marie Šabacká. V extrémních podmínkách na Antarktidě či Arktidě tráví několik měsíců v roce a tamní prostředí zkoumá. Kromě nízkých teplot nebo fyzické náročnosti musí řešit také riziko útoků ledních medvědů.