CNN Prima News Arktida

Arktida

Výpis příspěvků ke štítku „Arktida“

Další záhadné úmrtí v Rusku. Šéf státního podniku vypadl z lodi, tělo našli až za dva dny

Smrt v Rusku čím dál více obchází významné osobnosti spjaté s tamním byznysem či lidi, kteří můžou být leckomu nepohodlní. Naposledy záhadně zahynul generální ředitel ruského státního podniku Rozvoje Dálného východu a Arktidy Ivan Pečorin. Podle zveřejněných informací vypadl z lodi a jeho tělo se našlo až dva dny poté. Letos už navíc zemřel i jeho předchůdce.

Rusko denně pálí plyn za čtvrt miliardy určený pro EU. Obří plameny jsou vidět až z Finska

Rusko nyní spaluje obrovské množství zemního plynu, denně odhadem za deset milionů dolarů (asi 247 milionů korun). Ukazuje to analýza expertů, na kterou se v pátek odvolává britská stanice BBC. Podle odborníků jde o plyn, který by za jiných okolností směřoval do Německa. Vědci mají obavy, že takové množství škodlivých uhlíkových emisí může urychlit tání ledovců v Arktidě.

Když taktické jaderné zbraně nejsou úplně taktické. V čem se liší od těch „klasických“?

Od počátku války na Ukrajině se v rétorické rovině ze všech stran šermuje pojmem taktické jaderné zbraně a debatuje se o jejich možném využití Ruskem. Jenže co jsou vlastně zač? Často se vytváří dojem, že nejde o příliš ničivé zbraně, které zasáhnou jen omezený prostor. Takové uvažování může ale být podle odborníků velmi nebezpečné.

Na pólech je až o 40 °C tepleji než je obvyklé. Ohromující, hodnotí anomálii vědci

Oblasti u jižního i severního pólu v posledních dnech zažily teploty až o desítky stupňů Celsia nad průměry pro danou roční dobu. Překvapilo to řadu odborníků, informují na konci týdne americká média. Podle agentury AP v pátek údaje z meteorologických stanic na Antarktidě rozmetaly předchozí maxima a pohybovaly se až o 40 stupňů Celsia nad běžnými hodnotami z minulosti. Podobné informace předtím přicházely i z Arktidy, přičemž na obou stranách planety se teploty blížily bodu tání.