Severokorejská státní zpravodajská agentura oznámila, že Kim Čong-un dohlížel na zkušební testy nového odpalovacího raketového systému, který by měl brzy plnit „hlavní roli“ v pozemních bojových operacích tamní armády. Severokorejský vůdce podle serveru Aljazeera vyjádřil s testy spokojenost.
Odpálení balistických střel z města Wonsan na východním pobřeží Severní Koreje bylo druhým testem za poslední méně než týden. Tyto testy jsou vnímány jako kroky pro vyvinutí tlaku na Washington a jihokorejský Soul uprostřed patové situace při vyjednávání o jaderném odzbrojení korejského poloostrova.
Rakety měly dolet asi 250 km s vrcholem 30 km nad zemí
Severokorejská agentura Korean Central News Agency uvedla, že Kim byl s testy spokojen. Neuvedla už ale žádné konkrétní informace o průběhu testu raketového odpalovacího systému pro střely s velkým kalibrem. Údajně ale testy potvrdily technické vlastnosti systému a „účinnost pro boj“.
Severní Korea rovněž vyjádřila rozhořčení v souvislosti s plánovanými vojenskými cvičeními USA a Jižní Koreje. Pentagon ve středu informoval, že plánovaná cvičení budou pokračovat.
Podle jihokorejských úřadů střely vyhodnocené jako rakety letěly zhruba 250 kilometrů s nejvyšším bodem od země ve výšce třiceti kilometrů. Nynější oznámení má být v rozporu s dřívějšími informacemi Pchjongjangu, kdy tvrdil, že země odpálila střely krátkého doletu.
Zkouší Severní Korea, kam až může v testech zajít?
Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton ve středu sdělil, že testy neporučují příslib, který Kim dal americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, ale Pchjongjang by měl říci, kdy bude obnoveno jednání o denuklearizaci.
Někteří analytici se domnívají, že korejské testy, které neohrožují přímo USA ani jejich tichomořská území, mají za cíl vyzkoušet, jak daleko bude Washington takové jednání tolerovat, aniž by způsobil kolaps ve vyjednávání mezi Washingtonem a Pchjongjangem. A pokud jednání nebudou efektivně pokračovat, mohou být prováděné testy čím dál častější.
V souvislosti s posledními severokorejskými testy se dnes také očekává diskuze za zavřenými dveřmi v Radě bezpečnosti OSN, kterou iniciuje Francie, Německo a Velká Británie.